Anketa Zahraniční Čech 2012: Ája Vrzáňová

Ája Vrzáňová, foto: Jan Sklenář

Český rozhlas a Česká televize pořádají anketu Zahraniční Čech roku 2012. Až do 21. září vám postupně představíme 20 osobností, kterým můžete poslat svůj hlas, a zvolit tak Zahraničního Čecha roku. Na dnešek jsem připravili medailon krasobruslařky Áji Vrzáňové.

Ája Vrzáňová,  foto: Jan Sklenář
Desetitisíce lidí vzdaly na Václavském náměstí hold Áje Vrzáňové, která do Československa přijela po dlouhých desetiletích. V listopadu 1989 totiž skočila doba nesvobody a zpět do rodné země se mohla vrátit i naše slavná krasobruslařka.

"Nikdy jsem si v životě nemyslela, že to bude 40 let, než se budu moci vrátit,"

vzpomíná dnes už jednaosmdesátiletá žena, která se krasobruslení věnovala od útlého dětství a první závod vyhrála v sedmi letech. V 16 se pak stala národním idolem a v roce 1949 poprvé usedla na světový trůn. Zlatou medaili ji v Paříži předal Charles de Gaulle.

"1949, to byla pro mne velká věc, protože na to jsem pracovala celý můj mladý život. Bylo to opravdu krásné,"

líčí šťastné okamžiky Ája Vrzáňová, která zlato získala i v roce následujícím, z čehož prý měla dvojnásobnou radost.

"Je mnohem těžší to obhájit, než to poprvé vyhrát. Když se to podařilo, a podařilo se to docela dobře, nebylo to jenom o chlup jak se říká, tak z toho jsem měla ještě větší radost, než 1949."

Naopak tehdy vládnoucí komunistická strana však její nadšení vůbec nesdílela.

"Protože jsem zůstala venku v Londýně a nepřijela jsem zpátky, ale taky byl velký důvod to, že jsem měla jet v roce 1949 do Ruska a zůstat tam a začít učit ruské děti. Maminka a tatínek by zůstaly v Praze. Mě bylo 18 a maminka říkala - jen přes moji mrtvolu, to teda ne,"

vzpomíná Ája Vrzáňová, která v tu dobu chtěla jediné:

"Bruslit. Vždyť jsem mistryně světa, tak já chci jet do světa, ukázat co umím a reprezentovat Československo."

Proto se nakonec rozhodla emigrovat do Spojených států. Na Západě toho byly okamžitě plné noviny, zatímco doma ji totalitní režim ihned odsoudil. Za oceánem se ale Ája Vrzáňová ihned stala velkou hvězdou. V lední revue nakonec excelovala celých 19 let. Pořádala také tzv. české večery. Československé úřady se jí ale za emigraci mstily až do konce.

Ája Vrzáňová,  foto: Barbora Kmentová
"Můj tatíček zemřel 1978 a já jsem si požádala o vízum. Zpátky přišlo "nežádoucí." Tak jsem se rozplakala a rozčílila, že jsem řekla: nikdy, nikdy, nikdy, nikdy už se nevrátím. Nikdy se ale nemá říkat nikdy. Protože přišel rok 1989 a já tady byla jak na koni,"

říká Ája Vrzáňová, která se nakonec ocenění dočkala i v rodné vlasti, když obdržela prezidentskou medaili Za zásluhy 2. stupně. Letos také cenu ministerstva zahraničí Gratias agit.

"Jsem Pražačka, vždycky asi zůstanu Češka - a jsem na to hrdá."

Portrét Áji Vrzáňové připravil Robert Mikoláš. Svůj hlas do ankety Zahraniční Čech roku 2012 můžete dát na webových stránkách www.zahranicnicech.cz. Hlasovat můžete i pomocí SMS. Chcete-li poslat hlas Bohdanu Pomahačovi, pošlete SMS ve tvaru ZC 3 na číslo 907 77 04. Cena SMS je 4 koruny. Vítěz ankety bude vyhlášen 28. září. Partnerem ankety je Týdeník Rozhlas a společnost Lasvit. Pomozte nám vybrat Zahraničního Čecha roku!