Anketa zahraniční Čech roku 2012: Madeleine Albrightová

Madeleine Albright

Pokračujeme anketou Zahraniční Čech roku 2012. Tu pořádají Český rozhlas a Česká televize. Od 27. srpna do 21. září vám postupně představujeme 20 osobností, kterým můžete poslat svůj hlas a zvolit Zahraničního Čecha roku. Dnes to bude bývalá ministryně zahraničí Spojených států Madeleine Albrightová.

Madeleine Albrightová
Pro většinu z nás je druhá světová válka už jen vzdálenou historií, pro Madeleine Albrightovou živou osobní vzpomínkou na bombardování Londýna:

"Můj otec vždycky říkával, že kdyby bomba na ten dům spadla, tak bychom stejně umřeli, protože tam byly různé roury s teplou vodou a taky s plynem."

Narodila se v Československu v roce 1937. Dětství ale prožila z velké části ve Velké Británii, kam rodina uprchla před Hitlerem, a kde její otec, významný diplomat Josef Korbel pracoval pro exilovou vládu. Po válce se stal velvyslancem v Bělehradě a malá Madeleine putovala do švýcarské školy. Ne nadlouho. Komunistický převrat přiměl rodinu v roce 1948 k další, tentokrát definitivní emigraci ve Spojených státech. Madeleine Albrightová pro Český rozhlas po desítkách let vysvětlila, co si ze všeho toho dětského putování odnesla:

"Já se cítím jako rozená Češka a vychovaná jako Američanka. Cítím se jako někdo rozený v Evropě, tak vždycky, když mluvím s Evropany, tak řeknu: já jsem jako vy, ale byla jsem vychovaná v Americe."

Součástí evropských kořenů Madeleine Albrightové je také její židovský původ, o kterém se dozvěděla až ve zralém věku. Zjistila, že velká část jejího příbuzenstva, včetně prarodičů zahynula ve vyhlazovacích táborech. Mlčení rodičů o tragickém osudu příbuzných si Madeleine Albrightová vysvětluje jejich hlubokou bolestí:

"Myslím, že opravdu chtěli začít nový život, že to pro ně bylo hrozně smutné a že nenašli důvod, proč by nám to všechno popsali."

Madeleine Albrightová,  foto: ČTK
Korbelovi v každém případě v Americe vybudovali nový domov se vším všudy. Madeleine později založila vlastní rodinu s významným vydavatelem a podnikatelem Josephem Albrightem. Vystudovala mezinárodní vztahy, později je také vyučovala na prestižní Georgetownské univerzitě ve Washingtonu. Pracovala v Bílém domě už za prezidenta Cartera. Další demokratický prezident Bill Clinton ji jmenoval nejdříve velvyslankyní v OSN, později ministryní zahraničí, první ženou v této funkci. Za své služby Americe dostala letos Prezidentskou medaili svobody, vůbec nejvyšší civilní vyznamenání ve Spojených státech.

"Prezident Obama je člověk, kterého si opravdu vážím, a že mi udělil vyznamenání, mě dělá radost. Jsem hrozně ráda, že jsem mohla udělat něco pro tuhle zem, která nás sem přivítala po době, když komunisté převzali Československo."

Prezidentskou medaili svobody dostal z Čechů jediný Václav Havel. Madeleine Albrightová je první ženou českého původu, kterou Bílý dům takhle vyznamenal.


Portrét připravil Vít Pohanka. Pokud chcete dát hlas paní Madeleine Albrightové, můžete tak učinit na webových stránkách www.zahranicnicech.cz. Hlasovat můžete i pomocí SMS ve tvaru ZC 10 na číslo 907 77 04. Cena SMS je 4 koruny. Vítěz ankety - tedy ten, kdo obdrží nejvíc hlasů - bude vyhlášen 28. září. Partnerem ankety je Týdeník Rozhlas a společnost Lasvit. I vy můžete díky svému hlasu pomoci vybrat Zahraničního Čecha roku!