Architekt Josef Pleskot slaví životní jubileum výstavou na Kampě

Jeden z nejznámějších a nejrespektovanějších architektů se narodil 3. 12. 1952 v Písku. V  odborné anketě organizované časopisem Reflex byl zvolen nejvýznamnější osobností české architektury dvacetiletí 1990–2009.

Josef Pleskot | Foto: Elena Horálková,  Český rozhlas

Pleskotovy stavby pravidelně reprezentují českou architekturu na mezinárodních přehlídkách. Během let získal celou řadu prestižních ocenění. Původně se chtěl stát malířem, ale rodiče jeho snu nepřáli. Alternativou se mu proto stala architektura. K jeho nejslavnějším realizacím patří průchod valem Jeleního příkopu na Pražském hradě, ústředí ČSOB u stanice metra Radlická, pro Prahu 8 rozestavěl dosud nedokončenou budovu radnice – tzv. Novou Palmovku, v Ostravě se podílel na revitalizaci průmyslového areálu vítkovických železáren, v Litomyšli se výrazně podepsal pod vzezření nynějšího centra města. Roku 2014 získal titul Architekt roku za návrh centra Svět techniky v Ostravě.

Svět techniky v Ostravě | Foto: Tomáš Souček,  Dolní Vítkovice

S jeho díly se nyní může veřejnost podrobněji seznámit v Museu Kampa. Tam mu u příležitosti životního jubilea uspořádali výstavu. Mimochodem se Sovovými mlýny, kde se muzeum nachází,  je Pleskot rovněž spjat. Podílel se na jejich rekonstrukci, díky které zde mohla Nadace Jana a Medy Mládkových založit muzeum moderního umění.

klíčové slovo:

Související