Armádní investice šly zejména na zahraniční mise, to se nyní změní
Česká republika nebude zkracovat výdaje na obranu. Premiér Nečas to řekl u příležitosti Parlamentního shromáždění NATO, které se začátkem listopadu konalo v Praze. Pozitivní zprávu ale musí doplnit fakt, že Česko v posledních letech výdaje na obranu spíše snižovalo. Poté, co v roce 2005 zavedlo profesionální armádu, se také finanční prostředky soustředily především do zahraničních misí. Ty klíčové ale postupně končí a armáda - jak se zdá - stojí před dalším obdobím změn.
To prohlásil v Praze na zasedání NATO premiér Petr Nečas. V ČR se ale za posledních pět let obranné výdaje snížily o více než 20 procent. Úsporná opatření budou přitom dále pokračovat. Úplně se zruší dvě velká velitelství - Společných sil v Olomouci a Sil podpory ve Staré Boleslavi. Koho se škrty v armádě dotknou, vyjmenovává expert na otázky armády Lukáš Visingr.
"Dotkne se to svým způsobem všech, protože se změní organizační struktura a změní se velitelské linie. Svým způsobem to pocítí každý voják. Samozřejmě nejvíc se to dotkne jednak občanských zaměstnanců, kteří pracují na velitelstvím, a potom samozřejmě vysokých šarží."
Náčelník generálního štábu Petr Pavel také v České televizi řekl, že ideální poměr v armádě by byl asi 20 procent důstojníků, 30 procent praporčíků a 50 procent mužstva. Vojáků je v Česku nyní asi 23 tisíc, armádě jich už nyní chybí 5 000 na to, aby byla schopna bránit zemi a plnit spojenecké závazky. Změny se ale za minulých deset let české armádě nevyhýbaly. Minulá léta rekapituluje Lukáš Visingr.
"Výrazně oslabily těžší síly, například jsme mohli vidět výrazné oslabení dělostřelectva, tankové vojsko už je v podstatě jenom takovým torzem. Pochopitelně jsme přišli prakticky o pozemní protivzdušnou obranu státu. Oslabilo také letectvo a podle Bílé knihy víme, že nás čekají ještě další zrušení schopností. S největší pravděpodobností přijdeme o vojskové protiletadlové systémy krátkého dosahu, také o bitevní vrtulníky a dokonce hrozilo, že můžeme přijít o pásová bojová vozidla pěchoty. Občas se také objevují návrhy, že bychom mohli úplně zrušit tankové vojsko."NATO také doporučuje svým členům, aby platy, důchody a sociální dávky v rámci armády spolkly nejvýše 50 procent obranného rozpočtu. V případě České republiky tyto výdaje loni dosáhly 52 procent, letos už 58 procent a čeká se další růst. Většinu výdajů tedy česká armáda tzv. projí místo toho, aby investovala do vybavení a výcviku. V rámci úspor začínají také společné projekty s ostatními zeměmi, například se Slovenskem, se kterým se bude budovat společný radiolokační systém. Společná výcviková vrtulníková jednotka vzniká ve spolupráci se Slovenskem a Chorvatskem. Podle analytika Lukáše Visingra ale ani po vlně úspor neexistuje přesná koncepční představa o tom, kam by měla armáda směřovat. Vzor pro českou armádu přitom vidí nedaleko za českými hranicemi.
"Zajímavé srovnání v našem regionu se nabízí s Polskem. To je jedna z mála zemí, která armádu nijak výrazně nezeštíhluje a velice důsledně a rozsáhle ji modernizuje. Jsem dlouhodobě zastáncem názoru, že právě Polsko by mělo být naším vzorem v budování armády, že bychom měli postupovat podle stejného modelu jako Poláci - pochopitelně úměrně zmenšeného vzhledem k velikostem obou států. Měli bychom dbát na to, na co dbají Poláci a sice mít jak ty těžké útvary pro teritoriální obranu, tak i lehké kapacity pro expediční zahraniční operace."
Ta nejdůležitější z nich přitom v roce 2014 skončí - angažmá v Afghánistánu. Češi tam provozují provinční rekonstrukční tým v Lógaru a také se zabývají školením policistů. Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý si myslí, že peníze přesunuté z operací by se měly dát na lepší vybavení a domácí nasazení vojáků.
"V poslední době tak, jak se snižovaly rozpočty, tak se mnohem více věnovalo do investic, které byly spojené právě s nasazením našich vojáků v zahraničí. Víme, že do investic, které podporovaly nasazení v Afghánistánu šly skutečně velké peníze. A zaostávaly ty ostatní kapacity, které je potřeba posilovat i tady u nás v republice. To je například právě schopnost armády reagovat na různá nevojenská ohrožení, jako jsou živelné pohromy a podobně."
I díky zahraničním misím a jejich dobré pověsti chce armáda nalákat další vojáky do svých řad. Nyní je také čas na zúročení zkušeností, dodává Jiří Šedivý.
"Bude se muset všechny zkušenosti, které naši vojáci získali v Afghánistánu a v jiných misích, přetransformovat do vojenského vzdělávání, aby se zajistilo to takzvané know-how, které dneska naši velitelé a vojáci mají. To je například jiné vzdělávací programy v univerzitě obrany, ale i ve výcviku, například ve Vyškově a podobně."
Zkušeností z Afghánistánu si váží i stínový ministr obrany za ČSSD Jan Hamáček.
"Česká armáda za posledních deset let prošla naprosto zásadní změnou a ty rozdíly jsou jasně viditelné. Naši vojáci mají obrovské zkušenosti ze zahraničních misí, zejména z té poslední a největší, tedy z Afghánistánu. Je potřeba jejich zkušeností využít a zajistit, aby tito profesionálové z armády neodcházeli. Armáda samozřejmě bude muset reagovat na novou situaci, která vznikne ukončením této alianční mise. Bude se muset více zaměřit na výcvik, na spolupráci se svými partnery v rámci aliance, ale i v rámci EU. Možná jde uvažovat o zapojení do operací OSN."Po skončení afghánské mise by Češi také mohli pomáhat s výcvikem somálské armády, případně se zapojit do operace namířené proti pirátům v oblasti Somálského rohu. Jako celek má česká armáda mezinárodně dobrou pověst. I podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rassmusena významně přispěla ke stabilitě Afghánistánu. Jeho pražské prohlášení v tomto duchu podle Lukáše Visingra nebylo jen prázdnou floskulí.
"Když se podíváme na počty našich vojáků v zahraničních misích v současnosti a nedávné minulosti, tak vlastně v poměru k velikosti naší armády a velikosti země posíláme do zahraničí vojáků velice mnoho a to třeba i více, než některé velmoci. To je řekněme ta kvantitativní stránka. Když se na to podívám kvalitativně, tak navzdory tomu, že jsme o řadu vševojskových kapacit přišli, tak je potřeba zdůraznit to pozitivní - a sice, že jsme se soustředili na některé specializované kapacity, jako jsou pasivní sledovací systémy, ochrana před zbraněmi hromadného ničení, nebo třeba ženisté a polní nemocnice a podobně. To jsou věci, ve kterých patříme bez nadsázky ke světové špičce. Tím můžeme tomu společnému úsilí Severoatlantické aliance opravdu zásadně přispívat."
A jaká je vize pro českou armádu do budoucna?
"Po tom období, které by se dalo nazvat zkratkovým slovem jako "akční", kdy všechno bylo ve znamení zahraničních misí, nejvíc samozřejmě Afghánistánu - a kromě toho i Irák a pochopitelně Balkán - teď nastává období klidu či rutiny, kdy ta armáda do těch zahraničních misí nějaké vojáky vysílat bude, ale rozhodně to nebude v takových působivých číslech jako doposud."