Armádní reforma se zahraničních misí nejspíš nedotkne
Reforma české armády má už jasnější obrysy. Armáda výrazně zeštíhlí a zbaví se i celých vojsk, například dělostřelectva nebo tankového vojska. Na generálním štábu a ministerstvu obrany už byly zpracovány návrhy struktur a financování resortu na příští rok a další reformní léta. Co reforma armády přinese? Na to se kolega Jaromír Marek zeptal Jana Váni, náměstka ministra obrany, který je za reformu zodpovědný.
"Změní se počty personálu, to je jasné. Dojde ke snížení vojáků i občanských zaměstnanců i posádek. Specializace bude směřovat do oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení, pasivních sledovacích systémů, zdravotnictví. Oproti klasickým vojenským teoriím bude omezeno dělostřelectvo, ženijní vojsko a tankové vojsko."
Dotkne se reforma zahraničních misí, které do značné míry formovaly charakter české armády.
"Co se týče zahraničních misí, i v roce 2004 budeme schopni vyčlenit na ně částku 1 mld korun, což je stejná částka jako letos. Letos ovšem ale využíváme pomoc USA, která naše mise spolufinancuje. Nemělo by dojít k dramatickému omezení misí, ale budeme muset jednat s našimi partnery, aby nám pomohli v případě, že naše vojska s naší specializací budou někde potřebná."
Znamená to tedy, že vojenská nemocnice v irácké Basře zůstane i v příštím roce?
"Otázka setrvání polní nemocnice i v roce 2004 je otázka jednání s Brity, Američany i otázka celkové situace v Iráku. Náklady na provoz nemocnice jsou velmi vysoké, jedná se o zásobování zdravotnickým materiálem, krví atd. Je jasné, že nemocnice zůstane v Basře do konce letošního roku, další pobyt je otázkou jednání."