Blíží se v ČR zákaz chovu kožešinových zvířat?

Společnost Svoboda zvířat již několik let bojuje za ukončení chovu tzv. kožešinových zvířat. Její práce přinesla své ovoce, když byly dvě velké kožešinové farmy na území ČR uzavřeny. Pozitivní trend se navíc v této oblasti projevuje ve většině evropský států.

Předseda občanského sdružení Svoboda zvířat Tomáš Popp vypočítává kolik farem působí na území ČR a také jaké jsou nejnovější legislativní trendy v EU.

"V současné době funguje v ČR 4 až 5 farem, kde se chovají masožravá kožešinová zvířata - lišky a norci a pak je tu 5 až 6 farem, kde se chovají býložravci - činčily. Trend směřuje ke zpřísnění standardů chovu nebo ho úplně zakázat, neboť se ukázalo, že současná chovná technologie nevyhovuje životní pohodě zvířat, tím pádem je nejlepším řešením ho úplně zakázat."

Úplný zákaz chovu kožešinových zvířat v minulých letech přijaly Velká Británie, Rakousko, Chorvatsko i Bosna a Hercegovina. Zpřísňování standardů pro jejich chov, které mnohdy vedou k nepřímému zákazu si např. osvojilo Německo a Švýcarsko. V letošním roce se k zákazu připojily další tři země - Nizozemsko, Dánsko a Irsko. I proto považuje Popp snahu o úplný zákaz chovu kožešinových zvířat na území ČR za reálnou.

"Je reálná i z toho důvodu, že je zde velký ekonomický tlak z Číny. Snižuje se i kupní síla a kožešiny již nejsou tak módní, jak byly. V poslední době byly v ČR uzavřeny dvě velké farmy."

Jeden z aktivistů Svobody zvířat se nechal zaměstnat v největší české farmě v Souměři na Tachovsku, kde se chovalo několik tisíc lišek. I díky jeho svědectví o tamních podmínkách zvířat již farma neexistuje.

"Měli jsme informace, že farma není dobře vedená. Drátěná klec 1,5 x 1,5 metru, to znamená, že liška nemůže hrabat, projevit své přirozené schopnosti. Lišky trpí nudou a frustrací. Na této farmě se však navíc chovatel choval k zvířatům velmi krutě, neléčil je, když byla zraněná a raději je nechal umřít. Tyto informace jsme předali veterinární správě, která mu v několika případech udělila pokutu a ten chovatel farmu v letošním roce uzavřel."

Úplnému zákazu chovu kožešinových zvířat také nahrává do karet sílící celospolečenský tlak, kdy stále větší části veřejnosti přestává být zbytečné utrpení zvířat lhostejné.

"Je tu společenská poptávka. V průzkumu se pro úplný zákaz vyslovilo 67 % veřejnosti. Tato situace je podobná v celé Evropě, kde si lidé uvědomují, že jde o vážný problém a je třeba ho řešit. K zákazu může přispět ekonomický tlak, veřejné mínění i etologické vědecké argumenty, které jasně dokazují, že chov je pro zvířata naprosto nevyhovující a podmínky jsou kruté."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio