Týráme psa, když ho venčíme na vodítku?
Podle ministerstva vnitra jsou vyhlášky měst a obcí o tom, že lidé mohou venčit své psy jen na vodítku, v rozporu se zákony na ochranu zvířat. Města by podle ministerstva měla alespoň někde umožnit volný pohyb psů. Celá řada měst už musela své dřívější vyhlášky, které pohyb psů regulovaly, zrušit. Více informací zjišťovala Martina Lustigová.
A co na to říká psycholog psů Rudolf Desenský? "Podle mě to úplně týrání není. Na druhou stranu je potřeba, aby se pejskové proběhli z jednoho prostého důvodu - když pes bude pořád jenom na vodítku, tak je potom takový nervózní a nevyběhaný."
Pojďme ke konkrétnímu příkladu: například v Českých Budějovicích museli dřívější striktní zákaz volného pobíhání psů zrušit - pes musí být veden na vodítku v centru města, jinde může majitel psovi vodítko odepnout. Ve městě ale nemusí být každému příjemné, když si ho všímá cizí pes. A nemusí dojít přímo k napadení, kterých jsme už v Česku zaznamenali celou řadu. "Ale třeba tomu člověku, kterému pes věnuje pozornost, je nepříjemné, že ho očichává a oslintává," upozorňuje Josef Duben.
Každý pejsek se potřebuje volně proběhnout a musí mít dostatek pohybu. Kde mu to ale umožnit? V parcích si hrají děti, jinde zase jezdí cyklisté... "Jsou oblasti, kde není vhodné pejsky pouštět na volno - to jsou pískovistě nebo nějaká dětská hřiště. Na druhou stranu je dobré, když existují nějaká centrální místa, kde je možné pejska pustit na volno, aby se proběhl, protože je přece jenom přirozené, aby se pejsek pohyboval, jak chce," vysvětluje Rudolf Desenský. Řešením pro volný pohyb psů jsou například hromadná venčiště nebo kynologická cvičiště. Vždy je ovšem potřeba, aby majitel měl psa, který běhá na volno, pod kontrolou.Co vlastně způsobuje to, že se pobíhání psů stává vážným společenským tématem? Slovo má Josef Duben: "Tyto problémy se nyní řeší právě proto, že se ve městech chová čím dál tím větší množství psů. Pokud byl v jednom baráku jeden pes, tak ten problém prakticky vůbec neexistoval."