Blokáda českých silnic na protest proti drahým pohonným hmotám se konat nebude

Blokáda českých silnic na protest proti drahým pohonným hmotám se neuskuteční. Daň se snižovat nebude, jednání vlády a dopravců budou pokračovat. Takový je závěr schůzky premiéra Miloše Zemana se zástupci Svazu řidičů a s delegací sdružení dopravců Česmad Bohemia. Více informací má Zdeňka Kuchyňová.

Premiér Miloš Zeman na schůzce s dopravci, jak už dříve avizoval, případné snížení spotřebních daní vyloučil. Právě s tímto požadavkem autodopravci na schůzku přišli. Podle premiéra by však snížení spotřební daně nevedlo ke snížení cen nafty a benzínu, ale naopak ke zvýšení zisků v překupnických řetěžcích obchodníků s palivy. Navíc by státní rozpočet přišel o zhruba 11 miliard korun. Podle Miloše Zemana je jednou z možností snížení cen pohonných hmot narušení skrytých kartelových dohod. Autodopravci byli s průběhem rozhovorů spokojeni jen částečně, ale blokády zatím vyloučili. Jak uvedl Jaroslav Hanák ze společnosti ČESMAD Bohemia, jednání o cenách pohonných hmot bude pokračovat.

Podle dopravců schůzka neodvrátila blokádu silnic definitivně, ale pouze do konce září. Vše bude záviset na dalším jednání. Připomeňme, že vysoké ceny ropy vystoupily začátkem týdne na desetiletá maxima. Právě ceny ropy a souběžné protesty proti vysokým daním za ropné produkty vyvolávají spekulace, zda se největší světoví dovozci nepokusí donutit Organizaci zemí vyvážejících ropu ke zvýšení produkce. První kroky se podle deníku Právo údajně chystají na nadcházející schůzce světových finančníků v Praze.

O cenách pohonných hmot budou rozhodovat i čeští poslanci. Unionisté totiž předložili návrh na snížení spotřební daně. Nejdříve je třeba říci, jak je vlastně cena pohonných hmot konstruována. Je v ní obsažena mimo jiné 22 procentní daň z přidané hodnoty a spotřební daň. Ta je pevně stanovena a u benzínu činí zhruba třetinu její současné ceny - téměř 11 korun. Podle návrhu by se měla daň snížit o 2,5 koruny na litr. Aby čtyřkoalice spolu s komunisty snížení daně prosadila, potřebuje k minimálnímu počtu 101 hlasů více než polovinu poslanců Občanské demokratické strany. Ta je však v názoru rozpolcena. Premiér návrh označil za populistický pokus o destabilizaci politické scény a ztížení přijetí státního rozpočtu.