Boj o rozpočet jde do finále

0:00
/
0:00

Příští týden se dozvíme, zda a v jaké podobě budeme mít státní rozpočet na příští rok. Poslanci totiž ve středu propustili do závěrečného schvalování tuto velmi důležitou předlohu.

Ve zhruba čtyřhodinové debatě poslanci ve druhém čtení vládního návrhu státního rozpočtu navrhli v jeho rámci přesuny peněz v řádu miliard korun. Například sociální demokraté požadují 12 miliard korun, kterými by podpořili zemědělce, státní zaměstnance a klienty sociálních služeb. Změny v rozpočtu navrhují i komunisté, Top 09 a Lidovci. Naopak ODS je proti s tím, že si to Česko kvůli rostoucímu zadlužování nemůže dovolit. ČSSD ale bude podle svého místopředsedy Bohuslava Sobotky hledat pro své návrhy podporu dál:

Bohuslav Sobotka (vlevo) a David Rath, foto: ČTK
"Navrhli jsme navýšení plateb pro zemědělce o 1,5 miliardy korun, rovněž zvýšení prostředků pro poskytovatele sociálních služeb o 3,8 miliardy korun, a zvýšení prostředků pro platy zaměstnanců ve veřejném sektoru tak, aby ty platy v příštím roce byly alespoň zmraženy. To je částka, která dosahuje takřka sedmi miliard korun. V týdnu, který nám zbývá do finálního hlasování o státním rozpočtu, budeme hledat pro tyto tři naše návrhy politickou podporu."

Místopředsedu ODS Petra Nečase udivilo, že proti změnám v návrhu rozpočtu je pouze ODS, kdežto ministři se za svůj zásadní dokument berou velmi málo:

Petr Nečas
"Skoro mi to připadá, že vládě Jana Fischera je tento rozpočet jedno. A to by podle mého názoru nemělo, protože díky řadě pozměňovacích návrhů a současně návrhů, které jsou projednávány souběžně s rozpočtem, hrozí poměrně výrazné navýšení deficitu státního rozpočtu v řádu několika miliard."

Údiv Petra Nečase nebyl tak úplně na místě, protože ministr financí Eduard Janota s většinou navrhovaných změn vyjádřil zřetelný nesouhlas a dokonce připustil svou rezignaci. Dopady do rozpočtové bilance vyšší než deset miliard korun nepokládá za reálné. "Vytloukáme klín klínem," zdůraznil ministr Janota. Slíbil jen zvýšení částky na sociální služby.

Jan Fischer (vlevo) a Eduard Janota, foto: ČTK
"Já sám jsem si dal za úkol, že do třetího čtení se ještě setkám s předsedy poslaneckých klubů a pokusím se osobně řešit záležitost, která se týká sociálních služeb. My jsme na toto téma jednali s panem premiérem i s hejtmany a dali jsme určitý příslib, protože jsme respektovali a vnímali problém, který tam vznikl. My jsme opravdu oproti roku 2006 výdaje do této oblasti ztrojnásobili,"řekl ministr Janota. Podle něj by podpora dalších změn v rozpočtu znamenala, že jeho schválený úsporný balík ztratí smysl:

"Pro mně by to bylo zklamáním, protože pak bych neviděl cesty, jakým způsobem vůbec lze veřejné finance přivést a trajektorii ozdravění, snížení deficitu a podobně. Pokud by byl balíček rozebrán, tak co by se vlastně stalo? Pouze bychom snížili počty neobsazených pracovních míst, zvýšili daně velmi nepatrně a to by bylo asi vše. Já bych to nepovažoval za svůj úspěch."

Státní rozpočet pro rok 2010 budou poslanci schvalovat příští středu.