Britské kontroly na ruzyňském letišti budou pozastaveny
Britské kontroly na pražském ruzyňském letišti budou od 9. srpna pozastaveny. Uvedl to ministr zahraničí Jan Kavan, který se na zrušení kontrol dohodl s britskou stranou. Více informací má Vilém Faltýnek.
Britští úředníci kontrolovali v Praze cestující přibližně tři týdny. Za tu dobu nevpustili na ostrovy asi 120 lidí, převážně Romů. Reagovali tak na vzrůstající žádosti o azyl. Za několik posledních let totiž do Británie emigrovalo několik set českých Romů a hrozilo zavedení vízové povinnosti. Ministr Jan Kavan po jednání s Brity uvedl:
"Zavedení tohoto systému vyslalo jasný signál, že zneužívání azylových a imigračních procedur ve Velké Británii je nepřijatelné. Doufáme, že to bude mít dlouhodobé účinky",říká Jan Kavan.
Obě strany dále shodně tvrdí, že kontroly splnily svůj účel. V týdnu před jejich zavedením požádalo v Británii o azyl přes 200 Čechů. Po jejich zavedení to bylo pouze 12. Zavedení víz by údajně problém nevyřešilo, neboť by výrazně zkomplikovalo české snahy o vstup do Evropské unie. K poslednímu vývoji se vyjádřil i předseda Grémia romských představitelů Ondřej Giňa.
"Zrušení britských kontrol na pražském letišti vítám jako akt, který pomůže stabilizovat situaci tady u nás v České republice. Věřím tomu, že napříště už nebudou muset být takovéto kontroly zaváděny, u nás, ani nikde jinde."
V pondělí sledovali činnost britských úředníků na letišti v Praze pracovníci Českého helsinského výboru. Britové nezabránili v odletu nikomu, Romové se totiž už přes úředníky ani nesnaží dostat. Také britské velvyslanectví v Praze potvrdilo, že počet odmítnutých zájemců v posledních dnech výrazně poklesl.
Dohodě o pozastavení britských kontrol předcházela jejich stupňující se kritika ze strany samotných Romů, nevládních organizací i některých politiků. Například předsedové obou komor parlamentu Václav Klaus a Petr Pithart uvedli, že opatření narušuje státní suverenitu České republiky. Romské organizace se s žádostí o pomoc proti údajným diskriminačním opatřením obrátili dopisem na Evropskou komisi. Více informací má
Romští předáci jednali se šéfem delegace Evropské komise v České republice Ramiro Cibrianem. Předali mu dopis, v němž vyjadřují znepokojení nad situací romské menšiny v ČR. Aktivista Ondřej Giňa připomenul růst počtu rasově motivovaných trestných činů, o němž svědčí statistiky ministerstva vnitra i nedávnou rasově motivovanou vraždu ve Svitavách.
"Poukázali jsme na to, že Velká Británie svým opatřením posunula celý ten problém za hranice českého státu a stává se vlastně celá ta situace taky součástí Evropské unie. Vyzýváme příslušné instituce a orgány, aby u situaci v Praze na letišti sledovali , zaujali k ní stanovisko a pomohli při tom řešení. "
Zástupci tří romských iniciativ tlumočili své obavy z šířícího se rasismu v Česku také vedoucímu prezidentské kanceláře Ivu Mathému. Jeho prostřednictvím požádali prezidenta Václava Havla o morální podporu a kroky ke smíru mezi romskou menšinou a většinovou společností.
Jednání Romů s představiteli Evropské unie a prezidentskou kanceláří měla předcházet demonstrace před britskou ambasádou v Praze. V určenou hodinu tu však bylo zhruba 50 policistů, televizní štáby a tři desítky novinářů. Nakonec přišlo akci podpořit jen sedm mladých lidí - ani jeden z nich však nebyl Rom. Jak uvedla studentka Johana Růžičková, o akci se dozvěděla náhodou.
"Já jsem se sama o té demonstraci dozvěděla v podstatě v sobotu z jednoho malého článku. Jinak jsem neviděla po celé Praze jediný plakát . Takže si myslím, že především o tom normální lidi vůbec nevěděli."
Jeden z demonstrantů Jan Růžička vyjádřil zklamání, že nepřišel ani jeden Rom.
"Je to škoda, protože to mohla být první akce Romů v České republice a bylo by skvělé kdyby se konečně ozvali proti současnému útlaku a kdyby začali vystupovat tak nějak aktivně."
Podobně dopadly i ohlášené demonstrace před českými zastupitelskými úřady v zahraničí. Výjimkou byly pouze východoslovenské Košice, kde se před českým konzulátem shromáždila k tichému protestu asi dvacítka Romů, v Londýně bylo aktivistů o něco více.