Romové chtějí prázdniny v Británii
Z hraničního přechodu mezi Německem a Českou republikou se muselo vrátit zpátky do Ostravy třicet Romů, kteří se neúspěšně pokusili vycestovat z České republiky do Británie. Romové se totiž netajili tím, že chtějí požádat v Anglii o politický azyl. Tvrdí, že v České republice jsou bez práce, necítí se bezpečně a většinová společnost je neustále diskriminuje. Pokračuje kolega Mikuláš Kroupa.
O připravované cestě romských rodin do zahraničí poprvé informoval Předseda regionálního sdružení Dženo, romský aktivista Mikuláš Horváth, který záhy obbdržel několik výhružných anonymních dopisů. Domnívá se totiž, že podobné pokusy o emigraci zhoršují možnost běžné zahraniční cesty všem Romům z České republiky.
"Je to nesolidní. Nejenže přidělávají práci státním úřadům, ale především kazí pověst ostatním Romům. Ten, kdo se chtěl z romské populace včlenit do české společnosti, má příležitost už od devadesátých let."
Situaci Romů a dalších národnostních menšin hodnotí mimo jiné i Český helsinský výbor, který ve své zprávě uvádí, že podle počtu právních norem se Česká republika učinně brání proti rasizmu, xenofobii a diskriminaci. Ovšem stále existují v této oblasti případy porušování lidských práv. Policie za minulý rok šetřila na desíty trestních činů s rasistickým motivem. Romové se bojí hlavně neonacistické skupiny Skinhead, říká Daniel Hůle, vedoucí pražského romského oddílu.
"Přijde mi diskuze nad odchodem Romů z České republiky v podstatě malicherná. Romové v České republice nejsou diskriminování. Pracuji s touto menšinou už pět let a setkal jsem se s mnoha romskými rodinami, které se chystaly do Británie, ale žádná z nich neměla zkušenost s rasizmem a diskriminací. Samozřejmě se jich bojí, ale sami se necítí být diskriminovaní, oni to takto neberou. Mají také tyto cesty naplánované na léto. Jako když "gadžové" na letní prázdniny jedou třeba do Itálie k moři, Romové emigrují do Anglie."Po prvním neúspěšném pokusu se vypravila další asi dvacetičlenná skupina Romů z Ostravy, která se vypravila do Velké Británie. Romové už mají zpáteční jízdenky a potřebné pojištění. Tvrdí, že tam jedou za rodinami, řekl novinářům řekl Vladimír Bartovský, majitel karvinské cestovní kanceláře.
Podle údajů Ministerstva zahraničních věcí odešlo v roce 2001 zhruba 3 000 Romů z České republiky do zahraničí - nejčastěji do Británie a do Nizozemí.