Premiér Vladimír Špidla vyzval Romy, aby zůstali v České republice

Romové na česko-německých hranicích, Foto: ČTK

Premiér Vladimír Špidla vyzval Romy, aby neodcházeli pryč z České republiky. Důvodem je situace několika posledních dnů, kdy se do Velké Británie snaží dostat desítky lidí. Letos jich tam za azylem odešlo dokonce více než před loňským zavedením britských imigračních kontrol na pražském letišti v Ruzyni. Více informací má Zdeňka Kuchyňová.

Do Británie letos odešlo zhruba 1800 Romů. Tento prudký nárůst potvrzuje názor mnoha kritiků, že britské kontroly cestujících ještě před odletem nefungují. Situace je tak vážná, že vládní rada pro romské záležitosti schválila akční plán, který má Romy od emigrace odradit.

Romové na česko-německých hranicích,  Foto: ČTK
Ti odcházejí za azylem do celého světa už více než pět let a vláda zatím marně hledá způsob, jak tomu zabránit. Nejnovějším pokusem je už zmiňovaný akční plán. Ten počítá s několika restriktivními opatřeními. Jak uvedla mluvčí vlády Anna Stárková, především se změní systém sociálních dávek, které si Romové po návratu z emigrace nebudou moci zpětně vybírat.

"Vláda si velmi dobře uvědomuje, že postavení Romů je často obtížné, že v každodenním životě narážejí na problémy sociálního, ekonomického rázu a někdy i na diskriminaci nebo projevy rasismu. Vláda se bude snažit pokračovat už v zahájených úspěšných programů integrace. Bude podporovat využití dosavadních romských poradců. Vláda samozřejmě posílí i úsilí ochránit Romy před kriminálními jevy, k nimž patří například i lichva v romských komunitách."

Mnoho Romů totiž přivede lichva do takových dluhů, že svoji zoufalou situaci řeší odchodem ze země. K dalším již dlouhodobým opatřením by mělo patřit zřízení agentury, která by podle představ rady vlády disponovala takovými finančními prostředky ze státního rozpočtu, aby bylo možné z nich financovat sociální programy za spolupráce krajů či obcí. Proti přijatému plánu nebyl nikdo ze 14 romských zástupců. Mnozí pozorovatelé uvádějí, že jedním z důvodů nárůstu romské emigrace je nečekaná změna britského azylového systému. Na jaře se totiž vrátil systém vyplácení podpory azylantům v hotovosti namísto poukázek.

Romové na česko-německých hranicích,  Foto: ČTK
V minulých dnech vrátili němečtí celníci zpět do Česka kolem 100 Romů. Důvodem rozhodnutí byla prý skutečnost, že u sebe neměli dostatek peněz nutných pro cestu do zahraničí. O připravované cestě poprvé informoval Předseda regionálního sdružení Dženo, romský aktivista Mikuláš Horváth, který záhy obdržel několik výhružných anonymních dopisů. Domnívá se totiž, že podobné pokusy o emigraci zhoršují možnost běžné zahraniční cesty všem Romům z České republiky. Romové, které celníci nepustili přes hranice, nyní podávají na Mikuláše Horvátha trestní oznámení. Viní ho z toho, že svými výroky zavinil neúspěch jejich cesty. Žádají po něm náhradu všech výdajů a odškodné. Horváth k tomu podotkl:

"Myslím si, že opravdu by se měli prvně zamyslet nad sebou, proč je někdo vrátil a proč vůbec cestovali ven. Jestliže někdo cestuje na dovolenou bez zpáteční jízdenky, pak je to určité pofiderium."

Podle údajů Ministerstva zahraničí odešlo loni do zahraničí, nejčastěji do Británie a Nizozemí zhruba 3 000 Romů. Nyní, po neúspěšných pokusech o výjezd z republiky, řada Romů cestu do Británie odřekla.