Bude Pospíšilovo kouzlo fungovat i na voliče TOP 09?

Jiří Pospíšil, foto: ČTK

Pravicová TOP 09 hledala o víkendu cestu z krize. Rozhodla se vsadit na europoslance Jiřího Pospíšila a regiony. Pospíšil vystřídal v čele strany Miroslava Kalouska. Ten po neúspěchu v parlamentních volbách už funkci neobhajoval, a na sněmu řekl, že ve straně končí éra otců zakladatelů.

Jiří Pospíšil,  foto: ČTK
TOP 09 se letos do parlamentu dostala díky hlasům voličů v Praze, dlouho to vypadalo, že hranici pěti procent nepřekoná. Přitom v prvních volbách, kterých se TOP 09 zúčastnila, získala skoro 17 procent hlasů.

Jiří Pospíšil byl ještě před čtyřmi roky místopředsedou ODS, kterou tehdy opustil. Do TOP 09 vstoupil teprve před měsícem, aby mohl na jejího šéfa kandidovat. Jak se na jeho šance, vyvést stranu z krize, dívá komentátor serveru Seznam zprávy Václav Dolejší?

"Jeho největší kouzlo je v tom, že má mnoho příznivců a voličů. Když ODS na tom byla hodně špatně, tak ji v krajských volbách tehdy vedl v Plzeňském kraji. Získal tam neuvěřitelných 25 procent hlasů, a to v době, kdy ODS měla mezi 7 až 10 procenty. Je mezi voliči oblíbený. Těžko odpovědět na otázku, jestli se mu tohle kouzlo podaří přenést i na příznivce TOP 09."

Pospíšil chce na kandidátkách i nestraníky

Jiří Pospíšil byl do čela TOP 09 dlouho jediným kandidátem. Na poslední chvíli ale delegát z Olomouckého kraje nominoval Pavla Němce z Prostějovska. Ten ve svém kandidátském projevu varoval, že se TOP 09 vzdaluje konzervativním hodnotám a měla by se k nim vrátit. Ve volbě však získal jen 13 hlasů, zatímco Pospíšil 147.

Podle Pospíšila by strana měla být přítomná v regionech a kandidátky by se měly otevřít i nestraníkům. Užší spolupráci v krajích by si dokázal představit třeba s hnutím Starostové a nezávislí. Jiří Pospíšil, který je poslancem Evropského parlamentu, nepokládá za problém, že povede TOP 09 z Bruselu.

"Evropský poslanec není evropský úředník, který musí být 6 dní v Bruselu. I nyní část týdne politicky pracuji v ČR. Já se naopak domnívám, že to, že proevropská TOP 09 má v čele europoslance, může být výhodou."

Miroslav Kalousek,  Jiří Pospíšil,  Karel Schwarzenberg,  foto: ČTK
Nový předseda TOP 09 se teď chce soustředit na komunální volby. Uspět v komunálních volbách považuje za hlavní úkol i Miroslav Kalousek - nové vedení TOP 09 se podle něj bude muset víc zaměřit na regionální politiku.

"Naše síť místních organizací, a tedy i komunálních kandidátek, je trestuhodně řídká. Je nesmírně důležité, aby se zahustila, aby pokud možno, jsme neměli na mapě prázdná místa."

Miroslav Kalousek zůstává šéfem poslaneckého klubu TOP 09. Politolog Kamil Švec soudí, že Pospíšil kvůli tomu může zůstat v Kalouskově stínu. Kalousek sice Pospíšilovi slíbil pomoc, o jeho nominačním projevu nicméně řekl, že šlo o profesionálně shrnutou sobotní diskusi tak, aby oslovil co nejvíc delegátů. Podle politologa by strana měla hledat nové výrazné tváře, protože na sněmu se ukázalo, že jich má velmi málo.