Bude případ Kajínek znovu otevřen?

Jiří Kajínek u soudu v roce 1998 (Foto: ČTK)

Jeden z nejznámějších českých vězňů, na doživotí odsouzený Jiří Kajínek, se stal opět televizní hvězdou. Česká soukromá televize Nova totiž v pondělí zveřejnila nové souvislosti, které by mohly vést až k revizi Kajínkova procesu. Josef Kubeczka zná podrobnosti.

Jiří Kajínek u soudu v roce 1998 (Foto: ČTK)
Jiří Kajínek byl k doživotnímu pobytu za mřížemi odsouzen v roce 1998 za dvojnásobnou nájemnou vraždu podnikatele a jeho tělesného strážce. Do povědomí lidí se zapsal v říjnu roku 2000, kdy uprchnul z jednoho z nejstřeženějších žalářů v Česku, z Mírova na Šumpersku. Nezastavila jej ani střelba vězeňské stráže, ani osmimetrové hradby lemující mírovskou trestnici.

Po uprchlíkovi pátraly tisíce policistů. Elitní protiteroristické komando Kajínka dopadlo až 8. prosince. Ukrýval se v panelovém domě na pražském sídlišti Velká Ohrada v bytě manželky spoluvězně. Nyní si doživotí odpykává ve Valdicích na Jičínsku.

Vraždy, které měl spáchat, se odehrály před plzeňskou věznicí Bory. Reportérům televize Nova Josefu Klímovi a Janku Kroupovi se nyní podařilo najít lidi z plzeňského podsvětí, kteří čin sledovali z umývárny vězení. Dosud se jich nikdo na nic neptal. Teď jsou ochotni vypovídat před soudem. Z jejich slov podle Janka Kroupy vyplývá, že policisté se určitým způsobem podíleli na přípravě vraždy:

"Ti plzeňští policisté v okruhu těch lidí opravdu byli. Je tam i několik dalších skutečností. Například se ztrácely důkazy - magnetofon, který měl být na místě činu a měl patřit jednomu z policistů se ztratil, ztratil se kriminální spis. Bylo tedy evidentně manipulováno s důkazy. Někdo musel mít motivaci s těmi důkazy manipulovat."

Krátce před vraždou se policisté chystali zatknout posléze zastřeleného podnikatele, ale zásah o pár dní odložili. Vyvstaly spekulace, že tím jeho smrt umožnili. Inspekce ministra vnitra ale neshledala v jejich postupu pochybení.

Obhájce Jiřího Kajínka se s novými důkazy neobrátil na policii, nýbrž přímo na ministra spravedlnosti Karla Čermáka. Začátkem ledna jej požádal, aby podal stížnost ve prospěch svého klienta k Nejvyššímu soudu. Ministerstvo spravedlnosti advokátovu žádost předalo k prošetření Nejvyššímu státnímu zastupitelství, což mi potvrdila mluvčí ministerstva Iva Chaloupková:

"S tímto podnětem bude nakládáno tak, jako v jiných případech. Není pro něj zaveden žádný zvláštní a specifický režim. To není věc, která se dá zvládnout za několik málo dnů."

Přesto se pan ministr už vyjádřil v tom smyslu, že prozatím neshledává žádné nové důvody, které by mohly nasvědčovat tomu, že by mohlo jít o justiční omyl v případě Jiřího Kajínka.

"Samozřejmě, ale on má v tuto chvíli jenom jisté penzum informací a konečné rozhodnutí bude opravdu následovat až po několika týdnech."

Zatím tedy nelze předpokládat, jak tato konkrétní věc dopadne?

"Já si myslím, že v tomto okamžiku jakkoliv spekulovat o tom, zda skončí podnět jako nedůvodný, v propadlišti dějin, když to řeknu nadneseně, anebo bude stížnost podána, je opravdu velmi předčasné a nemožné."

A jak na nové skutečnosti reagují sami policisté?

Zejména ti, kteří se na vyšetřování vražd bezprostředně podíleli, jsou rozhořčeni. Přesto inspekce ministra vnitra hodlá znovu prověřit podivnou roli policistů v 11 let starém případu střelby. Jak řekl ředitel inspekce Mikuláš Tomin, prověřování odstartovalo v úterý a jeho cílem je zodpovědět otázku, zda policisté zmiňovaní v televizní reportáži spáchali v souvislosti s ostře sledovanou kauzou trestný čin. Jsou to staré záležitosti, bude to velmi složité, podotkl Tomin. Inspektoři vnitra se pokusí dát dohromady co nejvíce materiálů, jež mají s tehdejším případem souvislost. Kvůli získání důkazů osloví i televizi Nova a právní zástupce Jiřího Kajínka. Bude nutné také vyslechnout osoby, které mohou uvést k případu nové skutečnosti, doplnil Tomin. Jeho útvar bude zřejmě muset prostudovat i dřívější výpovědi lidí, kteří před lety svědčili v plzeňském procesu.