Budoucí šéf státní kasy Ivan Pilný se o rozpočet hádal i s Billem Gatesem

Ivan Pilný, foto: ČTK

Návrh na jmenování poslance Ivana Pilného (ANO) ministrem byl doručen na Pražský hrad. Premiér současně navrhuje, aby se ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) stal vicepremiérem. Oba mají ve funkci nahradit šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Ivan Pilný,  foto: ČTK
Ivan Pilný je předseda sněmovního hospodářského výboru a někdejší ředitel české pobočky Microsoftu. Vyloučil, že by měl vazby na Andreje Babiše a firmu Agrofert. Poznamenal, že měl na rozhodnutí několik hodin. Jaké byly jeho pocity?

"Jako kdyby na mě spadla stodola. Dostal jsem několik hodin na rozmyšlenou. Myslím si, že je potřeba oddělit moje osobní pocity. Já jsem polooficiální nabídky stát se ministry odmítal, ale teď jsme v krizi, kterou je potřeba vyřešit, a jsem rád, že jsem k tomu mohl přispět."

Analitici většinou hodnotí Pilného jako zkušeného manažera

Ivan Pilný,  foto: ČTK
Dvaasedmdesátiletý Pilný zakládal českou pobočku softwarové společnosti Microsoft, v letech 1992 až 1998 ji řídil. Novinářům řekl, že rozpočet hájil i proti zakladateli společnosti Billu Gatesovi. Působil ve vedení řady firem. Od roku 2013 je poslancem za ANO a do letošních sněmovních voleb jde jako lídr krajské kandidátky hnutí na Vysočině.

Premiér s ním probral přípravu státního rozpočtu na příští rok, čerpání evropských fondů a řešení platů policistů a zaměstnanců v sociálních službách.

Podnikatelé i analytici většinou hodnotí budoucího šéfa státní pokladny jako zkušeného manažera, který zná současná ekonomická témata.

Andrej Babiš má krizi za vyřešenou

Andrej Babiš,  foto: ČTK
Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) považuje vládní krizi za vyřešenou. Důvody pro své odvolání označil za vylhané a kritizoval premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) za to, že mluví v souvislosti s ním o podezření z daňových úniků. Své odvolání z vlády považuje Babiš za nespravedlivé. Z vyvolání vládní krize znovu obvinil ČSSD. Sociální demokraté tak podle něj reagovali na porážku v podzimních krajských volbách a na nízké preference. Jmenování Pilného považuje za nejlepší řešení.

"Ministerstvo financí musí pracovat dál. Určitě by nebylo dobré, aby nějaká roztržka mezi panem prezidentem a panem premiérem pokračovala. Já na tom určitě nemám zájem."

Po odchodu z ministerstva se na Andreje Babiše už nebude vztahovat zákon o střetu zájmů, a mohl by tak vyzvednout zpět ze svěřenských fondů holding Agrofert, který do nich vložil na počátku února. Teď ale řekl, že se k takovému kroku nechystá.

Pilný byl třetím kandidátem

Marian Jurečka,  foto: Filip Jandourek,  ČRo
Hnutí ANO nejdřív navrhlo na ministerskou funkci Babišovu náměstkyni Alenu Schillerovou a poté ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), Sobotka ale oba nominované odmítl kvůli jejich vazbám na Babiše a na jeho dřívější firmu Agrofert.

Jak se na Pilného dívají politické strany? Poslance opoziční ODS Jana Skopečka výběr Pilného překvapil, nepovažuje ho za experta na finance. Lidovci nominaci respektují, řekl místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka:

"Myslím, že je to zajímavé jméno. Člověk, který má zkušenosti z podnikatelského prostředí, za tři roky má i zkušenost z legislativního prostředí. Pan Pilný by to mohl zvládnout. Po pravě řečeno, příprava rozpočtu není jen o ministru financí, ale především o týmu lidí, kteří tu práci znají roky."