Sobotka nebude podávat demisi, na Hrad poslal návrh na odvolání Babiše

Bohuslav Sobotka, foto: ČTK

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nebude podávat demisi, protože prezident Miloš Zeman si vykládá ústavu tak, že by měl z vlády odejít pouze premiér. Takový výklad by podle Sobotky nevyřešil příčinu vládní krize, za kterou označil skandály vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO). Poslal proto Zemanovi návrh na odvolání Babiše a očekává, že ho Zeman bez odkladu odvolá.

Bohuslav Sobotka,  foto: ČTK
Sobotka řekl, že Babiš je zatížen podezřeními, že neodváděl daně a že úkoloval novináře v médiích, která v minulosti vlastnil, jak mají psát. Podle něj by to stačilo na odchod každého ministra. Řekl, že se dostal do situace, kdy nebylo možné tolerovat setrvání Babiše ve funkci. Proto navrhl demisi celé vlády k polovině května s tím, že by ji bylo možné znovu sestavit na základě současné koalice, ale už bez ministra financí. "K mému velkému překvapení začal prezident republiky veřejně interpretovat ústavu zcela v rozporu s ústavními zvyklostmi. Ministr financí, který je reálně zatížen rozsáhlými skandály, by při takovéto interpretaci ze strany prezidenta ve vládě zůstal." Proto změnil názor a rozhodl se podat Zemanovi návrh na Babišovo odvolání.

Ovčáček: Sobotka mění názory, počkáme, jestli si to nerozmyslí

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka mění názory takřka každou hodinu. Hrad proto podle něj raději počká, zda si svůj "přemet" nerozmyslí. Ovčáček to uvedl na twitteru. V dalším příspěvku poznamenal, že zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Prezident bude podle Ovčáčka postupovat uvážlivě a ve prospěch České republiky. Zopakoval, že není třeba spěchat a že si Zeman bude stát za názorem, že by vláda měla dovládnout. Rozhodnutí prezidenta ale nechtěl předjímat.

Babiš nechá rozhodnutí o svém odvolání na Zemanovi

Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka při včerejším setkání na Hradě,  foto: ČTK
Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) nechá rozhodnutí o svém případném odvolání na prezidentovi Miloši Zemanovi. ČTK řekl, že nevidí důvod ke svému odchodu z vlády. "Co na to říct, pan premiér mění stanovisko počtvrté za pár hodin. Ty jeho argumenty jsou směšné," uvedl. Postoj premiéra je podle něj součástí kampaně ČSSD proti němu. Zopakoval, že je sledován a odposlouchávám agenturou, která má blízko k rozvědce spadající pod ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). "Nemám na to samozřejmě důkazy, ale ty informace jsou. Považuji to za skandální spiknutí. ČSSD používá všechny prostředky, aby mne likvidovala," uvedl. Odkázal tak na publikované odposlechy, které mají dokazovat, že jako vlastník médií ovlivňoval jejich obsah.

Oznámení premiéra, že odešle na Hrad návrh na jeho odvolání, považuje Babiš za zoufalství. "Ty jeho připomínky ohledně daní jsou lži. Já daně řádně platím, splnil jsem svůj závazek vůči Sněmovně," uvedl. Premiérův návrh na své odvolání nechá na posouzení prezidentovi.

Sobotka může počítat s podporou TOP 09

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek ocenil, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pochopil, že demise celého kabinetu byla tragickou chybou. Ve snaze odvolat skandály zatíženého ministra financí Andreje Babiše (ANO) může Sobotka počítat s podporou TOP 09. Kalousek řekl, že demisí celé vlády by se premiér alibisticky vzdával odpovědnosti. Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil na twitteru uvedl, že Sobotka po třech dnech neustálých změn názorů udělal to, co už se mělo stát dávno. "Teď je míč na straně Zemana," dodal.

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek uvedl, že člověk, který mění každých deset minut názor, by neměl být premiérem. Předpokládá, že pokud Sobotka odvolá ministra financí Andreje Babiše (ANO) bez jeho souhlasu jako předsedy koaliční strany, bude porušena koaliční smlouva. Podle šéfa ODS Petra Fialy není Sobotka hlavním viníkem současné vládní krize, ale agónii prodlužuje. Občanští demokraté jsou pro předčasné volby začátkem září. Předčasné volby chtějí i komunisté.