Bystřice nad Pernštejnem bojuje proti kouření

Bystřice nad Pernštejnem, foto: www.bystricenp.cz
0:00
/
0:00

Město Bystřice nad Pernštejnem přišlo po zákazu herních automatů s další, pro někoho možná kontroverzní, vyhláškou. V objektech, které patří městu, bude od 1. února platit striktní zákaz kouření. Podrobnosti má Martina Lustigová.

Bystřice nad Pernštejnem, foto: www.bystricenp.cz
Kuřáci si v Bystřici nezapálí nejen na městském úřadě, kde je to zakázáno již dva roky, ale ani na koupališti nebo v restauracích, které jsou v objektech, které patří městu. Proč město k zákazu kouření přistoupilo? To vysvětluje starosta Josef Novotný: "Především chceme plnit zákony, které v současné době už platí, a sice o šíření toxikomanie a jiných vlivů na obyvatelstvo a jejich omezování, zákoník práce, požární předpisy v našich bytových domech... Takže tohle všechno jsou platné předpisy, které se v podstatě obcházejí a kuřáci se tolerují. Druhý důvod je celosvětový trend nekouření. Kouření se podle mě stává nemorální, nesociální a zdravotně nepřijatelnou vášní, která by neměla navíc ještě obtěžovat okolí. A už vůbec by neměla být příkladem mládeži."

Kouření bude zakázáno například i v bystřickém Kulturním domě. Co na to říká jeho ředitel Miroslav Špaček? "Co se týká kulturního domu, tam problém není. V té restauraci trošku problém vidím. Kdyby to bylo plošně v celé Bystřici a týkalo se to všech restaurací, tak by to bylo v pořádku. Ale myslím si, že trošku to restaurace Klub v Kulturním domě odnese, že část klientů přejde. Ale to všechno ukáže čas."

Kuřákům se nová vyhláška nejspíš líbit nebude. Bystřický starosta Josef Novotný chápe obavy provozovatelů restaurací, že přijdou o dosavadní klientelu, ale případné kritiky odmítá s tím, že město si může s majetkem nakládat po svém: "Město vlastní majetek, tak bychom si měli bez jakýchkoli postranních úmyslů určovat, jak se s tím majetkem bude nakládat a kouření nepatří k našim prioritám, proto jsme přijali tento zákaz."

Když se provozovatelům restaurací nebude zákaz kouření líbit, mohou vypovědět smlouvu a najít si pro své podnikání jiné místo. Bystřičtí ale neočekávají pouze záporné reakce. Nekuřácké restaurace jsou totiž ideální například pro rodiny s malými dětmi, které se zakouřeným restauracím dosud raději vyhýbaly. Je tedy možné, že restaurace, v nichž bude zákaz kouření platit, si najdou nové zákazníky, kteří se do nich budou vracet, protože si prostředí, ve kterém nebudou vystaveni pasivnímu kouření, oblíbí.

Jak se na bystřický zákaz kouření dívají psychologové? Vyřeší podle nich tamní vyhláška problém s kouřením? Pokračuje psycholožka Zdeňka Sládečková: "Myslím si, že jenom zákazem si budou jenom škodit, protože kuřáků je, jak víme, v populaci více než polovina, čili více než polovina lidí bude váhat, zda jít někam, kde je jim nějakým příkazem něco přikazováno, kde se budou cítit osobně v nepohodě. Šla bych na to jinak, psychologicky, šla bych na to tak, aby ti lidé se tam cítili v pohodě a přitom to nebyl takový striktní zákaz." Podle odborníků nelze kouření vymýtit pouze zákazem - mnozí kuřáci jsou na své cigaretě závislí a potřebují při odvykání lékařskou pomoc.

Bystřická radnice je zatím v Česku jedinou, která ve vymezených objektech zakázala kouření. Ostatní pokusy, například snaha exministryně zdravotnictví Součkové zakázat kouření na zastávkách autobusů a tramvají, vyzněly dosud naprázdno.