Cena plynu opět výrazně roste

Roman Budinsky, photo: CTK
0:00
/
0:00

Topnou sezonu odstartovali čeští plynaři zdražováním. Například zákazníci největšího dodavatele RWE Transgas zaplatí o 10 procent více. Pro mnohé analytiky je ohlášená výše zdražení překvapením.

Český trh s plynem je od dubna plně otevřený, podobně jako trh s elektřinou. To znamená, že ceny pro konečné odběratele určují přímo firmy. Regulovány zůstávají pouze ceny za distribuci a přepravu.

Největší zdražení, o více než deset procent ohlásil RWE Transgas, jen pár desetin procent za ním je Pražská teplárenská a relativně nejmenší zdražení čeká domácnosti na jihu Čech. Společnost E.ON zdraží o pět procent. Zdražení výrazně zasáhne do rodinného rozpočtu. Tam, kde se na plynu jen vaří, to příliš nepocítí. Pokud ale lidé plynem topí, ohřívají vodu a vaří, vzroste jim měsíční platba o několik set korun, roční nárůst může být přes 4 tisíce. Společnosti obhajují nárůst cen především vysokými cenami ropných derivátů a uhlí v předcházejících šesti měsících. Co na tuto argumentaci říká analytik BH Securities Petr Hlinomaz?

"Na jedné straně je pravdou, že ceny plynu se za poslední půl rok /od ledna do června/ zvýšily zhruba o 40 procent, na druhou stranu je také pravda, že speciálně v tom prvním pololetí docházelo naopak k posilování koruny, o kterém v té argumentaci není příliš řeč. Je pravda, že společnost RWE, která má více než 70ti procentní podíl, zvyšovala své ceny pro domácnosti dvakrát. Ceny plynu v tom posledním období spíše klesají. Prošly vrcholem v červenci a myslím, že ve výhledu očekáváme další pokles nebo minimálně stagnaci. Nicméně těch 10,4 procenta je poměrně vysoké navýšení, asi by společnost mohla více odkrýt kalkulační vzorec."

Pro podnikatele je zdražení ještě vyšší a dokonce Hospodářská komora na svých internetových stránkách volá po zavedení účinné regulace, která by zastavila růst cen.

"V tuto chvíli tato otázka nemusí být tak palčivá, protože ceny se mohou pro odběratele měnit měsíc od měsíce. Ale asi v tom dlouhodobějším horizontu by se mělo uvažovat o nějaké regulaci. Je pravda, že do toho vstupuje i obecná otázka - prvotní zdroje. Jestli to bude Rusko nebo jiné regiony, to hraje taky roli."

Může mít toto zdražení plynu vliv na spotřebu a na rozhodování lidí jestli topit plynem nebo zůstávat u uhlí a dřeva?

"Já si myslím, že v tuto chvíli ještě ne, že to je otázka nějakého dlouhodobějšího časového úseku. Konec konců i to vysoké zdražování v prvním pololetí nevedlo k oslabení poptávky a spotřeba vzrostla tuším více jak o deset procent."

I když spotřeba plynu roste, mnoho lidí se vrací k topení uhlí, někde ho s plynem kombinují. Další zdražování může vést k tomu, že přípojky, které si lidé v rámci plynofikace vesnic nechali zavést ke svým domům, zůstanou nevyužité. To může přinést problémy obcím, které dělaly plynofikaci. Pokud se totiž nepřipojí stanovený počet lidí, může hrozit vracení dotací a to by mohlo být pro některé obce likvidační.