Češi budou chodit do penze později
Poslanecká sněmovna ve středu rozhodla o postupném prodlužování věku odchodu do penze na 65 let. Zákon sice ještě není definitivně platný, pravděpodobně už nic nebude stát v cestě tomu, aby norma nabyla účinnosti prvním lednem příštího roku.
Bezdětné ženy, matky jednoho dítěte a muži tedy budou po roce 2030 chodit do důchodu v 65 letech. Matky dvou dětí mohou počítat s penzí o rok dříve a s každým dalším dítětem bude důchodový věk matek o další rok klesat až k dolní hranici 62 let. Pravidla se v plné míře dotknou lidí narozených v roce 1969 a později. U dříve narozených se stejně jako při už probíhajícím zvyšování věku odchodu do penze z 60 na 63 let použije systém postupného nárůstu důchodového věku podle roku narození. Je sice předčasné hovořit o tom všem jako o hotové věci, protože sněmovnou schválený zákon ještě musí posoudit Senát a podepsat hlava státu. Nicméně v horní komoře má vládní koalice více než pohodlnou většinu a je jen těžko představitelné, že by reformní zákon z nějakých důvodů vetoval prezident.
Hlavní společensko-politickou vadou na kráse by tedy měl být fakt, že zákon prošel přes odpor opozice poměrně těsnou většinou za pomoci dvou bývalých sociálních demokratů. "To není dobrá zpráva, protože byla více-méně propasírovaná většinou jednoho-dvou hlasů. To si myslím, že u důchodů je varování, že takové změny nemusí být stabilní," varuje například stínový ministr práce za ČSSD Zdeněk Škromach. Jedním dechem ale přiznává, že ani v případě návratu k moci tento zákon nezruší: "Sociální demokracie říká, že postupné prodlužování důchodového věku je realitou. Tomu neutečeme. Jiná věc je, za jakých podmínek se bude prodlužovat. A to je to, na co vládní koalice vlastně neodpovídá. Jaký bude náhradový poměr, čili za kolik ti lidé do toho důchodu půjdou a kolik se bude muset platit, případně jaké další zdroje budou pro to, aby byla udržena životní úroveň důchodců. To je věc, která brání v tom, abychom podpořili ty změny, které jsou."Podle ministra Nečase by se ale nemělo zapomínat na další pozitiva, které přináší ve středu přijatý zákon: "Například zlepšené důchodové nároky maminek, které pečují o malé děti. Zlepšené důchodové nároky lidí, kteří pečují o blízké osoby, které jsou závislé na pomoci jiných osob. Větší motivace pro prodloužení pracovní dráhy. Jinými slovy, když důchodce bude dál pracovat, tak si bude zvyšovat důchod. Čili je tam celá řada pozitivních věcí."
Navázat na přijatou úpravu by měly druhá a třetí etapa penzijní reformy, které mají zavést penzijní připojištění a přesměrovat část odvodů do spoření u fondů. Otázkou zůstává, jaké jsou šance vládní koalice je prosadit ve druhé polovině volebního období a při její křehké většině.