Češi do Kuvajtu
Celkem 226 českých vojenských specialistů z protichemické roty vyčleněné pro misi Trvalá svoboda zaměřená proti terorismu odletělo včera v noci z Prahy do Kuvajtu. Na starém ruzyňském letišti se s nimi před odletem v rozloučil prezident Václav Havel. Slavnostního rozloučení se zúčastnil i kolega Mikuláš Kroupa.
"Česká účast v protiteroristické operaci ukazuje na to, že Česko stojí na straně svobody a lidské důstojnosti proti barbarství."
Náčelník generálního štábu generál poručík Jiří Šedivý protichemické jednotky z Liberce označil za zkušené a v armádách NATO vysoce ceněné. O jejich kvality stojí jak americká armády, tak i německé a britské vojenské síly, tvrdí nejvyšší velící důstojník české armády Jiří Šedivý.
"Je známe u spojeneckých armád NATO, jak si cení našich specialistů protichemického boje a biologické obrany. Jsme připraveni nejen po stránce výcviku, ale i po technickém vybavení"Mise potrvá šest měsíců a podle odhadů bude stát asi půl miliardy korun. Mezi 250-ti českými vojáky je i osm žen, které na rotě pracují převážně jako zdravotnice. Jednou z nich je i nadrotmistryně Michaela Brenerová, která sama z mise strach nemá, ale prý cítí starost o své rodiče.
"Cítíme velké napjetí, ale strach opravdu nemám. Dokonce se do Kuvajtu těším. Co si představuji pod termínem Trvalá svoboda? To v tuto chvíli opravdu nevím, jsem plná dojmů a pocitů. Jediné o co mám starost, jsou moji rodiče. Já odlétám na půl roku a co bude s nimi, to je moje starost, ale budu jim psát a můžeme používat mobilní telefon, tak budu posílat SMS zprávy."
Vojáci z protichemické roty z Liberce jsou připraveni zasáhnout i v případě ekologické katastrofy. Při nasazení mimo území Kuvajtu musí velitel informovat ministra obrany. Účast českých vojáků v protiteroristické misi Trvalá svoboda v Kuvajtu schválila Vláda a Parlament ČR. Náčelník gen. Štábu Jiří Šedivý vyloučil možnost, že by se čeští vojáci mohli přímo zapojit do případného spojeneckého vojenského útoku na Irák.