Češi objevili novou technologii, jak přeměnit zbytkový olej na bioplast
Český nápad, jak přeměnit zbytkový olej ve vzácný bioplast se uchytil ve světovém výzkumu. Objev brněnských vědců zaujal prestižní asijskou Univerzitu v Singapuru, která chce spolupracovat s Čechy na dalším výzkumu.
"Přeměnit zbytkový olej na vzácný bioplast neumíme ani tak my, jako bakterie, které k tomu využíváme v rámci biotechnologické produkce. Některé skupiny bakterií umí produkovat bioplast jako svoji zásobní látku. Čili je to přírodní produkt, který ty bakterie shromažďují na horší časy jako zásobní látku. A když je určitými prostředky donutíte, tak umí nahromadit ve svých buňkách té látky až 95 procent sebe sama."
Může to být jakýkoliv zbytkový olej?
"Bakterie v podstatě umí přijímat různé typy živin jako potravu. Třeba i oleje a nám se ukázalo, že těm našim nejlépe vyhovují odpadní oleje z menzy, které pravděpodobně obsahují ještě zbytky nějakých dalších živin, není to čistý olej. Bakterie si poradí s tím substrátem. Je to produkce ekologického bioplastu spojená s likvidací odpadních produktů. Navíc vyrobíte šetrnou látku k životnímu prostředí, která je plně biodegradabilní."Jak to z těch bakterií dostanete?
"Bakterie se kultivují ve velkých kultivačních nádobách. Těm se říká fermentory. My jim tam dáme olej jako potravu, dáme jim tam nutné látky, aby mohly růst. Ony v sobě nahromadí ten materiál. Kromě toho, že jsme je naučili jíst odpady, tak ta naše unikátnost spočívá v tom, že jsme schopni přímo v tom fermentačním zařízení bez použití jedovatých organických rozpouštědel, pomocí enzymových systémů a dalších látek, přímo izolovat z těch buněk polymer."Když toto vše proběhne, jakou má ten plast barvu, tvar?
"Ten plast je bílý. Je to hrouda, která mi ze všeho nejvíc připomíná modurit. Může se to úplně vysušit, může se to vylisovat do fólií, vytáhnout do vláken. Svými vlastnostmi je podobný polypropylénu. Je považován za jeho ekologickou variantu. Právě suroviny, které se musí dát bakteriím, aby se vyrobil, jsou nejdražší položkou. Proto obtížně konkuruje ropnému polypropylénu. A o to nám jde, abychom zlevnili cenu vstupů a tím pádem i toho produktu, který by se mohl šířeji používat."
Už se používá ve výrobě?
"Ano, existuje už několik společností, které tento bioplast vyrábějí, ale nemáme zprávy o tom, že by to vyráběli z odpadních surovin. My máme dobrozdání od jedné z deseti nejlepších technických univerzit na světě v Singapuru, že aplikační potenciál toho polymeru je v současné době obrovský. To lze použít nejen na velkokapacitní výroby jako jsou náhrady zejména kojeneckých a dětských lahví, aby nebyly z ropných plastů. Dají se z toho dělat blistry na léky. Tím, že se z toho dají dělat částice a vlákna, tak se to dá použít třeba jako cévní náhrady. Má to obrovský aplikační potenciál, v čemž je možná větší budoucnost než v té samotné výrobě."Navázali jste už spolupráci s univerzitou v Singapuru?
"Ano, navázali. Mají zájem už v letošním roce zpracovat nějaký společný návrh projektu. Navázali jsme spolupráci i s dalšími pracovišti a s českými firmami."