Češi se na fotbalovém MS poperou o postup ze skupiny s Italy

Trénink českých fotbalistů, foto: ČTK

Čeští fotbalisté předvedli na MS v Německu dva výkony rozdílné jako den a noc. Po hladkém vítězství nad USA v poměru 3:0 podlehli nečekaně 0:2 Ghaně. Afričané udeřili dosavadní nejrychlejší brankou šampionátu a tak k jistotě postupu ze skupiny musí naši v posledním utkání porazit Itálii.

Trénink českých fotbalistů, foto: ČTK
Někdejší reprezentant Václav Němeček,stejně jako mnoho ostatních fanoušků, viděl v obou utkáních na trávníku hráče sice se stejnými jmenovkami, ale jakoby vyměněné. Ani se nechce věřit, že by se výkon mužstva mohl během tak krátké doby natolik radikálně změnit. Hlavní příčinou mohl být rychle inkasovaná branka.

"Možná to bude právě v tom, že proti Americe hráčům vyšlo to na co sáhli, s Ghanou tomu tak nebylo. Dostali jsme my rychle gól, takže se na to muselo reagovat. Dle mého názoru jsme trochu zpanikařili a opustili základní principy tzn. Bránění na těsno, držení balonu, agresivita v soubojích atd."

Trenér Karel Brückner musí chtě - nechtě udělat změny v sestavě, které si vynutilo potrestání některých fotbalistů v předchozích zápasech. Za těchto okolností mu jistě dělá radost radikální zlepšení zdravotního stavu jednoho z klíčových útočníků Milana Baroše, jemuž bolavá pata už dovolila trénovat včetně střelby. Za jistých okolností může k postupu ze skupiny stačit i remíza a tak Němeček vidí postupové šance velmi reálně.

"Korektury v sestavě se provedly už sami, protože jsme bohužel dostali červenou a nějaké žluté karty, takže noví hráči přijdou automaticky. Podle mého názoru by mohl přijít někdo kreativní do zálohy, třeba Lukáš Jarolím, který by mohl hru oživit. Hlavně je to záležitost psychická, kluci musí na nepovedený zápas zapomenout, zvednout hlavu. Pořád máme velké postupové šance, vždyť nám může stačit i remíza, neboť Ghana to nebude mít proti Americe jednoduché."

Trenér Karel Brückner, foto: ČTK
Ani mužstvo squadry azzury není v lehké pozici. Proti Česku potřebuje bezpodmínečně bodovat a tak Němeček očekává, že bude hrát také pod velkým psychickým tlakem. Vyřazení by totiž pro Italy bylo už třetím výrazným neúspěchem na vrcholné akci za sebou a to by jejich horkokrevní tifosi nesli asi dost nelibě.

"Oni ví, že český tým je silný, my jsme na Italy vždycky uměli zahrát, takže určitě budou mít obavy. Vědí, že např. my máme jistotu postupu jenom v případě vítězství a že za tím vítězstvím půjdeme."

Václav Němeček si před šestnácti lety zahrál na šampionátu právě v Itálii. I tehdy se ještě českoslovenští fotbalisté střetli s domácími borci už ve skupině. Srovnávat však toto utkání s tím nastávajícím dost dobře nejde.

"Je to těžké srovnávat, byla to jiná doba, hrál se jiný fotbal a hlavně jsme byli oba postupující. Teď to bude jiné napětí, nervozita, možná to bude o prvním gólu, těžko říct."

Už jen hodiny dělí české fotbalisty od rozuzlení, zda jejich německá mise bude úspěšná či nikoliv.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio