Češi v Srbsku se zlobí na Česko
Vstupem do schengenského prostoru se Česko přiřadilo ke 24 evropským zemím, jejichž obyvatelé nyní mohou neomezeně cestovat od Estonska po Portugalsko. Ostatním obyvatelům Evropy ale nová situace přinese tvrdší pravidla. Přísnější totiž bude česká vízová politika. Před vstupem do schengenu měla Česká republika k některým neunijním zemím relativně vstřícnější přístup. Takovým příkladem je Srbsko. Konzulát v Bělehradě tak některým kategoriím žadatelů vystavoval například roční víza pro větší počet vstupů a nevybíral žádné poplatky. Týkalo se to zejména našich krajanů, Čechům žijícím v srbské části Banátu. Teď budou mít tito Češi problémy. Většina z nich má srbský pas. Více už se dozvíte z reportáže zpravodaje Českého rozhlasu na Balkáně Martina Ježka.
Vojvodina na severu Srbska je oblastí se šesti úředními jazyky a desítkami národnostních menšin. Mateřské státy tří z nich teď vstoupily do schengenského prostoru. Týká se to Maďarů, Slováků a asi dvou tisícovek Čechů. I když jim český stát odmítá přidělit občanství, víza pro ně byla relativně dostupná. Teď se podmínky zpřísní, říká redaktorka místního českého rozhlasového vysílání ve městě Bela Cerkva Vlastenka Krišan.
„Vím, že pracovníci ambasády budou kontrolováni ze strany Evropské unie. Nemohou dát víza jednoduše všem, kdo podají žádost. Sami zaměstnanci ambasády nemohou rozhodovat o tom, jestli nám vízum dají nebo ne.“
Do vysloveně nepříznivé situace se s novými pravidly na vydávání víz dostává pan Alois Hubert. Jeho žena se v Československu narodila a má české občanství. Tím o něj mohl požádat i jejich syn, který teď žije nedaleko Plzně. Pro pana Huberta bude dost velký problém zajišťovat pozvání, platit pojištění, prokazovat peněžní hotovost, cestovat několikrát na ambasádu a pak ještě za vízum zaplatit. To vízum bude stát 35 eur. Kolik peněz je to třeba pro vás osobně?
„Celkově je to asi třetina platu. Tady je průměrný plat kolem sto eur. Záleží ale také na tom, na jak dlouho to vízum bude platit, jestli to bude měsíční, půlroční nebo roční.“
Konzul Igor Procházka se nijak netají tím, že krajanům nebude mít nijak možnost nějak výrazněji pomáhat.
„Maďaři i Slováci měli dokonce institut průkazů zahraničních Maďarů nebo zahraničních Slováků. Měli na ten průkaz různé výhody a i vízum získávali po předložení takového průkazu. Teď už to nebudou smět praktikovat. Záleží na praxi, jak to bude fungovat o vstupu.“
Ve městě Bela Cerkva byla oslavě v České besedě velmi dobrá nálada.
„To víš, já jsem jenom hloupý sedlák. Já nevím, co je schengen.“
Říká mladík Zdenko Kroutil
„Vážně ale vzato, především mladší generace Čechů v Banátu českému státu zazlívá, že se k místní menšině otáčí zády. Nás Čechů je tu hodně. Když to řeknu mírně, tak se na Česko zlobíme, protože se k nám chová stejně jako třeba k Srbům. My bychom, pokud možno, chtěli dostat český pas. Zatím je to ale tak, že jsme za cizince i tady i v Česku.“