Češi v zahraničí budou letos vybírat poslance v Jihočeském kraji

Češi v zahraničí budou vybírat poslance z jihočeských kandidátů. Rozhodla o tom Státní volební komisem a vybraný kraj vylosoval její předseda, ministr vnitra František Bublan. Krajané budou opět volit pouze na zastupitelských úřadech. Korespondenční formy se zatím nedočkali. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Češi mohli v zahraničí poprvé volit v roce 2002. Tehdy vybírali mezi jihomoravskými kandidáty. K volbám však přišlo jen kolem 3700 lidí. Dá se očekávat podobně nízká účast i letos, to je otázka pro senátora Martina Mejstříka.

"Dá se tušit, že nebude o mnoho větší, možná dokonce spíš menší. Já si myslím, že krajany a vůbec naše občany, kteří jsou v zahraničí, spíš ta současná "možnost" rozhořčila, než aby byli nadšeni."

Myslíte si, že hlasy krajanů mohou ovlivnit výsledky voleb v Jihočeském kraji?

"Krajanů je zhruba 1,5 milionu. Nicméně těch oprávněných voličů, a tady je to vázáno na české občanství, je přes 200 tisíc. To není žádné závratné číslo, byť v tom jednom regionu by to s výsledky mohlo velmi vážně zahýbat. Ale vzhledem k tomu, jak ten zákon vypadá, tak si myslím, že ty dopady nebudou až tak závažné."

V Jihočeském kraji je přes půl milionu voličů a hlasy občanů v zahraničí mu budou přičteny, říká mluvčí resortu vnitra Marie Masaříková. Hlasovat ve 106 okrscích v zahraničí mohou i obyvatelé Česka,

"kteří budou mít u sebe voličské průkazy a budou na dovolené v zahraničí, ale zejména se jedná o občany ČR, kteří trvale žijí v zahraničí a mají právo volit na zastupitelských úřadech."

Volby do sněmovny se uskuteční 2. a 3. června. V Americe se však kvůli časovému posunu začne volit už o den dříve. Kandidátní listiny hlavních parlamentních stran v jižních Čechách povedou za ČSSD ministr kultury Vítězslav Jandák, za ODS poslanec Tom Zajíček, komunisty povede předseda strany Vojtěch Filip a lidovce také předseda Miroslav Kalousek.

Počet voličů v zahraničí má být znám po 23. dubnu. Do té doby mají krajané své vyslanectví písemně požádat o zapsání do zvláštního seznamu voličů. Češi v zahraničí už dlouho volají po možnosti korespondenční volby, jako je tomu v některých zemích. Právě mezi nejčastější důvody nízké volební účasti před čtyřmi lety uváděli experti nechuť lidí zejména v rozlehlejších zemí jako je Austrálie, Kanada či Spojené státy, cestovat stovky kilometrů na zastupitelský úřad. Senát proto připravil již několik verzí zákona o korespondenční volbě. Podílel se na něm i senátor Mejstřík.

"Když jsme zákon připravovali, tak v podstatě celá jeho polovina byla o možnosti korespondenčně volit i doma, to znamená v ČR. Při předjednávání s Poslaneckou sněmovnou jsme zjistili, že to tam nechtějí a zůstala tam jen možnost volit korespondenčně ze zahraničí. Potom, když to doputovalo do Sněmovny, tak se najednou poslanci probudili s tím, že to tam chtějí zpět. Nakonec přišli komunisté ještě s nápadem o preferenčních hlasech a dohadovali se tak dlouho, až to nakonec spadlo pod stůl celý ten zákon."

Ve sněmovně jsou ještě jiné návrhy na úpravu volebních zákonů, ale jejich šance na přijetí je mizivá. Svůj návrh korespondenčního zákona připravilo i ministerstvo vnitra, říká Martin Mejstřík.

"Což byl možná ten moment, který poslance zviklal a oni si řekli: tak dobře, počkáme si na vládní návrh. Nicméně ten tam dosud nedoputoval, byť je připraven. Šance schválit nový zákon o korespondenční volbě tak, aby se dalo volit, už vpodstatě není."