Česká hvězda na horských kolech pomáhá amatérům

Jaroslav Kulhavý

Nejlepší český biker Jaroslav Kulhavý natočil školu jízdy na horském hole. Cílem tohoto projektu je zapojit do jízdy v terénu co nejvíce nadšenců z řad veřejnosti. Po instruktážní činnosti se však náš reprezentant musel rychle vrátit k tréninku, neboť na řadu přichází rozhodující část sezóny.

Jaroslav Kulhavý se k účasti na projektu, jehož natáčení proběhlo během dvou týdnů v Praze, Jablonci nad Nisou a Jizerských horách, nenechal dlouho přemlouvat.

"Jsem rád, že něco takového vzniklo a já to mohl podpořit. Je to pro normální lidi, kteří chtějí jezdit na horských kolech nebo závodit na amatérských podnicích, tak člověk jim prostě v začátku poradí, jak na to."

Tím, že je to spojeno s nealkoholickým pivem, tak je to poselství, že alkohol nepatří nejen za volant, ale ani na kolo?

"Určitě a navíc na závody horských kol jezdí většina lidí auty. Birell se může pít i během závodů, takže je to dobrá alternativa piva."

Natáčení našemu bikerovi lehce narušilo přípravu.

"Závodní program to nenarušilo, ale trochu to zasáhlo do tréninků. Doufám, že teď bude dobré počasí a já se budu moci dobře připravit na ME a další závody."

Jaroslava Kulhavého nyní čeká důležitý blok závodů, který začne hned zostra - ME. Na něm by si chtěl spravit chuť za loňské nepovedené 25. místo.

"Loni to nebylo ono, letos mířím určitě výše. Trať má být rychlá, takže člověk se musí udržet v čelní skupině, protože jakmile zaváhá, tak bude odstrčený. Chci být do patnáctky nebo spíše do desítky. Ale ME není hlavní cíl, jedná se o celý blok závodů, který začíná právě ME a pokračuje MR a dvěma závody SP v Kanadě. Chci, aby vyšel celý blok, nesoustředím se na jediný závod."

Po krátké pauze přide na řadu absolutní vrchol sezóny - MS v australské Cannbeře.

"Celý srpen je pauza a pak přijde MS. Potom vyvrcholí SP dalšími závody. To bude konečný blok a pak přijdou na řadu cyklokrosy. Určitě se v některém objevím, ale je to ještě docela daleko a já o tom budu přemýšlet až po ME."

Tak jako Jaroslav Kulhavý "fušuje" do řemesla cyklokrosařům, opačným směrem se vydal dvojnásobný medailista z cyklokrosových MS Zdeněk Štybar. Kulhavý, který by se rád objevil především na nadcházejícím MS jenž bude hostit český Tábor, neskrývá ke Štybarovi obdiv.

"Štyby je z nás největší profík, má vytvořeny nejlepší podmínky, ale je to díky jeho výsledkům a tvrdé práci. Je dobře, že se objeví na horských kolech a bylo jasné, že min. v ČR bude jezdit vepředu a uvidíme, jestli se prosadí i ve světě. Já to poznal na vlastní kůži v cyklokrosu, kdy tady jsem byl na bedně a na SP je jiná výkonnostní laťka. Je to velký rozdíl."

Kulhavý má za sebou skvělou loňskou sezónu, kterou vyšperkoval umístěními v elitní desítce na závodech SP a také 18. příčkou na OH v Pekingu. Letos by rád ve své kariéře udělal další postupný krůček dopředu.

"První krok jsem chtěl udělat už v Madridu, kde mi to nevyšlo i kvůli technickým problémům. Mrzelo mě to, protože závody na začátku sezóny vypadaly hodně dobře. Je těžké se motivovat na domácí poháry, ale mezi závody je dlouhá mezera, což mi vůbec nevyhovuje. Teď jsem 6. ve světovém žebříčku, což je super, u nás bikerů trochu nedoceňovaný, ale tato pozice by nám mohla zajistit tři místa pro OH v Londýně. Myslím, že jsme rok od roku lepší."

V závěru náš nejlepší jezdec na horských kolech prozradil, s kým by rád zašel na večeři.

"Ze sportovců by to byl Usain Bolt. Zdá se mi až neuvěřitelný, co předvádí a líbí se mi jeho přístup."

Foto:www.kulhavy-birell.cz

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio