České dráhy nabízejí nevyužívaný majetek, k prodeji jsou i nádražní budovy

nadrazi_bubenec.jpg

České dráhy prodávají svůj majetek, který už nepoužívají. Fanoušci železnice a vlaků by si tak mohli pořídit například bydlení v nádražní budově.

České dráhy nabízejí k prodeji např. bývalá skladiště, která sloužila k překládání zboží, pozemky, správní a provozní budovy, bytové domy a v několika případech se jedná právě i o bývalé železniční stanice, výpravní budovy, které už dráhy nevyužívají. Jde např. o objekt stanice Ústí nad Labem-sever. Pokračuje mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Petr Šťáhlavský,  foto: ČT24
"Jsou to nádraží vesměs tam, kde byl zaveden dálkový systém řízení, kdy se bezpečnost vlaků zvýšila díky moderním elektronickým systémům a kontrole práce výpravčích i díky modernímu zabezpečovacímu zařízení, které dokáže třeba i zastavit lokomotivu nezávisle na strojvedoucím, pokud projede červenou. Nicméně ty budovy, ve kterých dříve sloužili výpravčí apod., jsou prázdné, nejsou tam třeba ani pokladny, protože počet cestujících v takové stanici je poměrně malý a je ekonomicky výhodnější odbavit tyto cestující průvodčím přímo ve vlaku."

Bývalé nádražní budovy by pak mohl nový majitel přebudovat třeba na penzion, využít je k podnikání, třeba jako skladiště či dílny nebo bydlení. Už dříve některé budovy odkoupily obce a upravily je jako sociální byty.

"V minulosti byl hodně zájem třeba od nájemníků, kteří využívali některé objekty, třeba strážní domky, jako rekreační objekty, tak měli zájem je odkoupit a dále je využívají třeba jako chalupy. Samozřejmě lépe se prodávají pozemky a objekty ve velkých městech, kde se snáze najde využití. O něco horší je situace v regionech třeba s vyšší nezaměstnaností, kde je těžké najít využití pro takovéto objekty."

Nový majitel bývalého majetku Českých drah bude ale muset počítat s tím, že objekty jsou většinou v sousedství nebo blízkém okolí dráhy nebo stále provozovaných nádraží.