Česko bude ručit Irsku za půjčku od EU

Foto: ČTK

Česko se bude podílet na finanční pomoci Irsku a to i přesto, že nepatříme do eurozóny. Naše pomoc bude mít formu ručení. Mohou z toho plynout nějaká rizika? Bude pomoc unie v celkové výši 85 miliard euro dostatečná?

Irský ministr financí Brian Lenihan,  foto: ČTK
Ministři financí eurozóny a Evropské unie v neděli v Bruselu definitivně schválili finanční pomoc pro Irsko ve výši 85 miliard eur. Do záchranného programu na pomoc Irům se zapojí i Česko, které se zaručilo za celkem 6,7 miliardy korun, jež irské vládě půjčí Evropská komise. To jsou zhruba tři promile celkové půjčky. Jednání se účastnil náměstek ministra financí Tomáš Zídek. Podle něj výši garance nenabídla Česká republika:

"Výše je automaticky vypočítána podílem členských států na tom nástroji Evropské unie a vychází z podílu HDP."

Politolog Petr Robejšek upozorňuje, že po záchranném plánu pro Irsko budou následovat další týkající se dalších zadlužených zemí.

„Po něm budou následovat další plány pro Portugalsko, Španělsko a možná i pro Itálii a doufám, že si to česká vláda uvědomuje. Pravděpodobně si to uvědomuje a v kontextu příslušnosti k Evropské unii se domnívá, že nemůže jednat jinak. Do jisté míry to je i pravda, ale musíme si uvědomit i to, že peníze, které Česká republika do záchranného balíčku investuje, nikdy více neuvidí."

Česká republika v případě Irska zatím poskytuje pouze garanci. Ale ani kdyby Irsko nesplácelo svůj závazek, Česko by nemuselo vyplatit celou částku. Například podle analytika České spořitelny Petra Zahradníka by se pohledávka rozložila do jiných položek. Taky Tomáš Zídek takovou povinnost neočekává:

"Podíl České republiky má skutečně formu garance a pokud by skutečně nastala taková situace, je otázka, jak by se to řešilo. Já nepředpokládám, že by to vyžadovalo jednorázový příspěvek v této výši."

Foto: ČTK
Podle Zídka k podobnému vývoji nejspíš vůbec nedojde.

"Irsko je podle našich informací velmi stabilní ekonomika, která se dostala do problémů pouze vlivem špatné úvěrové politiky tamních bank v posledních letech. Takže možnost, že by Irsko nesplácelo své závazky, je poměrně malá."

Naproti tomu politolog Petr Robejšek je přesvědčen, že ekonomické problémy evropských zemí jsou obecně hlubšího rázu.

"To jsou strukturální problémy, které se nedají zaplácnout pár miliardami. To jsou problémy, které vyžadují zásadní reorganizaci finančního průmyslu po celé Evropě a celém světě a které by vyžadovaly strukturální ekonomické změny všech zemí, kterých se to týká. A to jsou věci, které nejsou zčásti vůbec politicky průchodné a zčásti nejsou ani chtěné. Takže nepředpokládám, že Irsko bude schopné se sanovat díky tomuto balíčku."

Z částky 85 miliard euro půjčí Dublinu 67,5 miliardy Evropská unie a Mezinárodní měnový fond. Zbylých 17,5 miliardy eur Irové věnují ze svého rozpočtu. Tyto prostředky půjdou na další sanaci problémových bank, které zemi dostaly do současných problémů.