Česko chce do konce roku 2013 zrušit kojenecké ústavy

Kojenecké ústavy budou do konce roku 2013 v České republice zrušeny. Nahradí je pěstouni a terénní pracovníci. K zákazu kojeneckých ústavů vyzvala Česko mezinárodní organizace UNICEF, která zastupuje práva dětí.

V Česku je 34 kojeneckých ústavů. Loni jimi prošlo přes 2000 dětí. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek chce dosáhnout toho, aby děti nebyly umisťovány do ústavní péče, ale pouze do péče individuální. Od roku 2014 by se to týkalo dětí do tří let, později i dětí do sedmi let. Ministr Drábek připomněl, že ústavní péči ruší i další evropské země tím, že mění věkovou hranici pro umístění dětí. Například v Polsku stanoví k roku 2015 tuto hranici na sedm let a od roku 2019 dokonce na deset let. Také Španělsko zveřejnilo, že ustoupí od umisťování dětí do šesti let do ústavu. Ministr Jaromír Drábek plánuje zvýšit mzdu pro pěstouny - zatím ale není jasné o kolik. Podle Drábka se totiž skládá z několika složek:

Jaromír Drábek
"Z paušální odměny za to, že pěstoun je připraven poskytovat tuto službu a potom z částky, která se odvíjí od počtu dětí, které jsou svěřené do pěstounské péče. Pokud se nějaký občan rozhodne nabídnout tyto služby a věnovat se pěstounské péči, tak v běžném případě, kdy má do pěstounské péče svěřené dvě nebo tři děti, pak odměna včetně všech příspěvků na potřeby dítěte, rozhodně přesahuje průměrnou mzdu."

Náklady na jedno dítě v kojeneckém ústavu jsou přes 37 tisíc měsíčně, v pěstounské péči necelých 10 tisíc. Podle ministra Drábka ale nejde ani tak o úspory, spíše o pomoc dětem a lepší využití peněz v této oblasti.

Záměr ministerstva vyvolal rozporuplné reakce. Souhlasí s ním například Věduna Bubleová - ředitelka Střediska náhradní rodinné péče. Podle ní děti do tří let vůbec do ústavu nepatří:

"Je na to již mnoho mezinárodních studií. Máme i mezinárodní zkušenosti, například naše blízké Slovensko to zrušilo již před mnoha lety a dokonce v červnu tohoto roku tam ještě přidalo zákaz pobývání dětí od 0 do 6 let. Víme, co způsobuje pobyt dětí v ústavu v takto ranném věku s jejich psychikou a jaký má vliv na jejich vývoj."

S rušením kojeneckých ústavů souhlasí i ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová, podle ní by ale celý proces měl být velmi pozvolný. V ústavech jsou i děti těžce hendikepované, které nejsou určeny do rodin, protože vyžadují odbornou zdravotní pomoc. Také podle Michaely Marksové Tominové, stínové ministryně za ČSSD, je záměr správný. Je ale nereálné vybudovat v Česku za dva roky propracovaný systém podpory sociálně slabých rodin a najít dostatečné množství pěstounů speciálně vyškolených pro péči o nejmenší děti. Ministerstvo by se proto mělo nyní zaměřit spíše na podporu chudých, rozvoj sociálního bydlení a posílení počtu terénních sociálních pracovníků. Polovina dětí je totiž v kojeneckých ústavech ze sociálních důvodů. Se záměrem ministerstva nesouhlasí mnozí pracovníci ústavů.

"Byla jsem na Slovensku, viděla jsem, že profesionální rodiče se rekrutují z nezaměstnaných. Prosím vás, tam bude vždycky motiv finanční, pak je vždycky to dítě,"

uvedla ředitelka jihlavského kojeneckého ústavu Ivana Ryglová a dodala:

"Samozřejmě ústav nikdy nenahradí rodinu, ale pokud dítě v té rodině strádá, je nějakým způsobem týráno, tak si myslím, že tady se jim poskytuje odborná péče."

Ministerstvo zdůrazňuje, že rušit kojenecké ústavy není možné bez vytvoření alternativ. Chce se zaměřit na pečlivou sociální práci s rodinami a rozšířit řady pěstounů.