Česko má šanci dál úspěšně snižovat nezaměstnanost
Letos v dubnu klesla nezaměstnanost v Česku po dlouhé době opět pod devět procent. Oznámilo to tento týden ministerstvo práce a sociálních věcí. V evropském kontextu tak vykazujeme nižší míru nezaměstnanosti, než je průměr Evropské unie. Problémem ale nadále zůstává dlouhodobá a regionální nezaměstnanost. Pokračuje Zdeněk Vališ.
"Rychle se rozjíždějí podniky zahraničních investorů, kteří k nám přišli v posledních letech. Stejně tak začínají úspěšně fungovat české firmy, které prošly restrukturalizací. Zastavily propouštění a nabírají opět nové pracovníky, zejména pro exportní výrobu. Optimismus je určitě na místě."
Martin Jahn tedy potvrzuje, že nezaměstnanost pomáhají snižovat nové zahraniční investice a exportní výkonnost tuzemských podniků. A jedno souvisí s druhým. V kterých oborech by mělo v příštích měsících docházet k dalšímu nárůstu počtu pracovních míst?
"Určitě ve zpracovatelském průmyslu, v oblasti elektroniky, při výrobě automobilových komponentů. To jsou pořád výroby, které stále expandují. Dále je to také v oblasti služeb, v sektoru služeb s vyšší přidanou hodnotou, zejména v Praze a ve větších městech."Praha se svou průměrnou tříprocentní nezaměstnaností tedy ekonomům a politikům rozhodně nebude působit bolení hlavy. Například ale v okrese Litoměřice připadá na jedno volné místo 125 nezaměstnaných, v Karviné 70 a v okrese Most 45 uchazečů o práci. Jenže investoři se do těchto regionů nehrnou. A jedním z důvodů je i to, že tam nemohou sehnat kvalifikované pracovníky. To potvrzuje na základě vlastních zkušeností se zprostředkováním práce Libor Malý ze společnosti LMC.
"Když se vláda snaží přitáhnout investory tam, kde je nezaměstnanost,musí si také položit otázku, proč je tam nezaměstnanost. Velká část té odpovědi spočívá v tom, že ti lidé ani nechtějí pracovat a že jejich profesní, kvalifikační struktura je taková, že je nikdo nechce."
To připouští i Martin Jahn.
"Potřebujeme pracovat na celoživotním vzdělávání, protože struktura nezaměstnaných velmi často neodpovídá tomu, co nové výrobní závody potřebují."
Problém dlouhodobě nezaměstnaných, kterých je na celkovém počtu lidí bez práce více než polovina má ale ještě jednu rovinu. Dotkl se jí už Libor Malý ze společnosti LMC, která se zabývá zprostředkováním práce. Jde o to, že u některých lidí zapustila kořeny kultura života na sociálních dávkách. To si podle Martina Jahna vláda uvědomuje."Určitým zlepšením bude změna systému vyplácení sociálních dávek. Nový systém bude více motivační. Nemělo by se vyplatit být doma na dávkách, ale mělo by se vyplatit aktivně hledat práci."
A co by se ještě dalo udělat v kratším časovém horizontu ke snížení nezaměstnanosti?
"Mělo by k tomu přispět i čerpání ze strukturálních fondů na podporu malých a středních firem, ale i na rekvalifikaci lidí. V oblasti daní bychom chtěli zavést možnost odpisovat náklady firem na dopravu zaměstnanců do zaměstnání, což by mělo zvýšit mobilitu pracovní síly. Ke zvýšení mobility by mohla přispět i deregulace nájmů."
Vraťme se ale ještě k oznámenému poklesu míry nezaměstnanosti pod 9 procent. Ekonomové považují vesměs tento výsledek za dobrou zprávu. Vždyť v posledních letech počet lidí bez práce měsíc co měsíc lámal rekordy. Dobrá zpráva je to ale i proto, že ve všech okolních státech, kromě Rakouska, je nezaměstnanost mnohem vyšší.