Česko má šanci do deseti let v tvorbě hrubého domácího produktu dohnat eurozónu

Mirek Topolánek (vpravo) a generální tajemník OECD Ángel Gurría, foto: ČTK

Česko potřebuje další reformy, jejich prosazení je ale vzhledem k těsné vládní většině v parlamentu nejisté. Uvedla to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj ve zprávě o hospodářských výhledech České republiky. Vyslovila se pro odvážnější snižování deficitu státního rozpočtu, spoluúčasti pacientů ve zdravotnictví, zvyšování věku odchodu do důchodu a pokračování daňových reforem.

Mirek Topolánek (vlevo) a generální tajemník OECD Ángel Gurría, foto: ČTK
Loni odhlasovaný reformní balíček v oblasti hospodářské politiky považuje za hlavní dosavadní úspěch současné vlády. Se zprávou se zcela ztotožnil premiér Mirek Topolánek.

"Zpráva OECD o ekonomickém přehledu ČR poměrně přesně popisuje naši situaci, a představuje vítaný pohled, nezávislý pohled na českou ekonomickou realitu. Zároveň musím důrazně popřít, že by lidé z OECD, kteří vypracovali tuto zprávu, byli mými externími poradci. To byl samozřejmě žert. Ale závěry a doporučení se natolik shodují s názory vlády, že by toto podezření snadno mohlo vzniknout."

Studie uznávané mezinárodní organizace je tento rok o něco méně kritická než v dřívějších letech.

"Konstatuje, že pokud se podaří České republice udržet zhruba dvojnásobné tempo růstu oproti zemím západní Evropy, což se nám daří zhruba od roku 2000, tak dokážeme srovnat naši ekonomickou úroveň s úrovní eurozóny někdy na přelomu následující dekády, někdy kolem roku 2020,"

říká hlavní analytik Reiffaisen Bank Pavel Mertlík. Zpráva Česku předpovídá na letošní rok ekonomický růst okolo čtyř a půl procenta. Za hlavní problém pak označuje stárnutí obyvatelstva. Podle prognóz OSN čekají Česko "dvě fáze rychlého stárnutí". Do penze totiž odejdou silné poválečné ročníky a později takzvané Husákovy děti. Reforma důchodového systému postupuje v Česku pomaleji, než ministr práce Petr Nečas plánoval. Už od letoška měl platit zákon, který počítá se zvyšováním důchodového věku na 65 let. Důchodový účet je podle Pavla Mertlíka zatím v přebytku, ten se ale každoročně snižuje.

"Ta křivka se přelomí někdy kolem roku 2014, čili určitý čas tady ještě je, ale při známé délce zákonodárného procesu v ČR, který běžně trvá rok či dva, tak toho času skutečně není příliš mnoho a v nejbližších dvou letech by určitě, alespoň parametrické změny toho prvního pilíře, měly být schváleny."

Opozice většinu vládních opatření kritizuje. Proti jsou i odbory, které chystají demonstrace a hrozí stávkou. Důchodová reforma se v Česku pomalu stává předvolebním tématem před podzimními krajskými volbami. Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek uvedl, že pokud se podaří kabinetu reformu prosadit, tak sociální demokraté - až se dostanou do vlády - změny zase zruší.