Česko nehodlá podporovat kubánského diktátora

Fidel Castro, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Česká diplomacie má odlišný názor na zmírnění tvrdého stanoviska vůči kubánskému režimu než Evropská unie. Spolu s Polskem proto nemíní podřídit změně unijního postoje vůči tomuto ostrovnímu státu. Josef Kubeczka ví, o co konkrétně jde.

Fidel Castro, foto: ČTK
Česko se totiž rozhodlo dál podporovat kubánskou opozici a nediskutovat s diktátorem Fidelem Castrem. Tento postoj chce ministr zahraničí Cyril Svoboda obhájit před šéfy diplomacie zemí Evropské unie, kteří hodlají svým usnesením obnovit dialog s kubánskou vládou. Má to být vstřícné gesto za to, že režim Fidela Castra propustil většinu disidentů uvězněných v roce 2003 a oznámil obnovení diplomatických styků se zeměmi unie.

Tichá dohoda předpokládá také to, že ambasády členských zemí Evropské unie nebudou zvát kubánské disidenty na své recepce. To se nám nelíbí, a tak jsme spolu s Polskem alespoň prosadili zahájení pravidelných schůzek s opozicí. Unijní ministři už sice diskusi o tomto tématu v plánu neměli, ministr Svoboda ji ale přesto hodlal otevřít.

"Povedeme ještě debatu s našimi kolegy. Já sleduji jeden jediný cíl - ti, kteří usilují o demokratickou Kubu, stateční lidé, si zaslouží naši podporu, ne diktátor. My se nenecháme nikdy svázat, abychom s těmito lidmi nevedli dialog, abychom je nepodporovali."

Cyril Svoboda
Případného neúspěchu v jednáních se svými unijními partnery se ministr Cyril Svoboda neobává.

"V této věci, to znamená v našem rozhodnutí pokračovat a naši politice, máme hlas veta. To znamená, že kdyby nám chtěl někdo nařídit, že se nemáme stýkat s demokraty, tak máme právo veta, tedy zablokovat celé rozhodnutí."

Evropský poslanec Miloslav Ransdorf, který byl zvolen za opoziční Komunistickou stranu Čech a Moravy, náš tvrdý postoj vůči Kubě kritizuje. Česko se podle něj chová otevřeněji k zemím, kde je situace horší než na Kubě.

"Humanitární situace na Kubě je rozhodně lepší než v řadě zemí, se kterými máme velmi dobré styky. Myslím si, že otevřené, velkorysé, poctivé jednání ve vztazích mezi jednotlivými státy je efektivnější cesta než sankce."

Postoj ministra Svobody naopak podpořil šéf delegace českých europoslanců, stínový ministr zahraničí opoziční Občanské demokratické strany Jan Zahradil.

Tomáš Pojar ze společnosti Člověk v tísni, který se otázce lidských práv na Kubě věnuje, je přesvědčen, že pokud chce Evropa měnit vztah ke Kubě, měla by stanovit jasné podmínky, za kterých to udělá.

"Já myslím, že Evropská unie a jednotlivé evropské země mají zcela jasně a tvrdě tlačit na to, aby byli všichni propuštěni, že se mají všechny země a jejich představitelé na místě setkávat s kubánskými disidenty, s ženami těch vězněných. Mělo by být jasně dáno najevo, že oteplování vztahů s Evropou, investice z evropské strany přijdou ve chvíli, kdy se bude režim chovat slušně."

Český postoj umocnil v pátek bývalý prezident Václav Havel, když obvinil unii z toho, že tancuje podle toho, jak Castro píská. "Těžko by se hledal lepší způsob, jak by Evropská unie mohla zničit své ušlechtilé ideály svobody, rovnosti a respektování lidských práv," napsal Havel v listu Le Figaro.