Česko nevyveze radary Věra do Číny

Systém Věra

Česko nedodá Číně radary Věra. Premiér Vladimír Špidla dal na nátlak Spojených států podnět ke stažení licence na jejich vývoz. Američané mají obavy, že by Čína mohla pomocí českých radarů sledovat pohyb amerických vojenských plavidel mezi Čínou a Tchaj-wanem. Podrobnosti zjišťovala Milena Štráfeldová:

Radiolokátor Věra je špičkové zařízení, které podobně jako jeho předchůdce Tamara dokáže objevit vojenské i civilní cíle, které běžným radarům unikají.

"Systém Věra je radioelektronické zařízení, které se skládá z několika přijímacích stanic a z jednoho centra, kde dochází ke zpracování přijatých signálů. A na základě toho zpracování se dá určit poloha zdroje, který vysílal nějakou elektromagnetickou energii, a parametry, které ten vysílač má,"

vysvětlil podstatu pasivního radaru Petr Štěrba z pardubické společnosti Era, která Věru vyrábí. O šest těchto zařízení projevila zájem Čína a společnost Omnipol letos v lednu na jejich vývoz získala od ministerstva průmyslu a obchodu licenci. S udělením licence musela ovšem souhlasit i ministerstva zahraničí a obrany. Resort obrany vydal svůj souhlas s vývozem Věry do Číny jen podmínečně, konkrétní podmínky však mluvčí ministerstva Ladislav Šticha odmítl upřesnit:

"Vydání licence má určité náležitosti a určitá pravidla a samozřejmě není možné z naší strany takové podrobnosti sdělovat. Pravdou skutečně je a to mohu potvrdit, že souhlas ministerstva obrany byl podmíněn, a v tuto chvíli si ministerstvo obrany není jisté, že ty podmínky byly splněny."

S vývozem českých radarů do Číny nesouhlasí Spojené státy. Americký prezident George Bush a ministr obrany Colin Powell dokonce požádali premiéra Vladimíra Špidlu, aby Česko vývoz radarů do Číny zastavilo. Američané se obávají, že Věra by mohla monitorovat americké letadlové lodě operující mezi Čínou a Tchaj-wanem. Premiér měl na popud Spojených států vydat ministerstvu zahraničí pokyn, aby vývozní licence do Číny byla z bezpečnostních a zahraničně politických důvodů zrušena, mluvčí vlády Anna Veverková však odmítla tuto informaci komentovat.

Podle týdeníku Euro, který informace o odejmutí exportní licence zveřejnil, by vývoz Věry do Číny ohrozil dodávku těchto radarů pro českou armádu. Česká republika se přitom na pražském summitu NATO v roce 2002 zavázala, že radiolokátory vybaví speciální jednotku, kterou dá alianci k dispozici. Skluz ve výrobě Věr pro českou armádu však Petr Štěrba z pardubické společnosti Era odmítá:

"Výroba kusů pro českou armádu probíhá přesně podle smlouvy, kterou má Era uzavřenou s českou armádou. A ty dodávky pro Omnipol, potažmo pro Čínu, tuhle dodávku vůbec neovlivňují."

Další důvod ke zrušení vývozu Věry do Číny je i postoj Evropské unie. Ta hodlá kvůli porušování lidských práv v Číně nadále bojkotovat vývoz zbraní do této země. Česko jako nová členská země od vývozu Věry ustupuje, podle Eura ale současně důrazně žádá své spojence v NATO, aby radary nakoupili místo Číňanů sami.