Česko představilo priority svého předsednictví Evropské unii

Mirek Topolánek, foto: ČTK

Česko představilo priority svého předsednictví Evropské unii. Ty jsou tři - ekonomika, energetika a Evropa ve světě. A zdá se, že ve všech třech oblastech se v současnosti kupí problémy - ekonomická krize, problémy s dodávkami plynu a konflikt v Gaze.

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Motto českého předsednictví, které začalo 1. ledna a potrvá šest měsíců, je Evropa bez bariér. Premiér Mirek Topolánek připomenul, že právě v roce českého předsednictví si připomeneme několik klíčových událostí historie.

"Je to právě 5 let od historicky největšího rozšíření evropské unie, je to 10 let od zavedení eura, je to 20 let od pádu železné opony, je to 30 let od prvních přímých voleb do Evropského parlamentu a 60 let od založení NATO."

Každé z těchto výročí má podle premiéra svůj význam. Zavedení eura bylo provázené desetiletou konjunkturou a úspěchem. Stabilita byla podepřena i tím, že většina zemí byla schopna dodržovat pravidla hry. Nyní v době krize bude unie vystavena velké zkoušce soudržnosti. Premiér Topolánek uvedl, že rozvoji Evropy brání celá řada vnitřních bariér a jejich odstraňování je ambicí českého předsednictví, Česko chce proto mimo jiné snižovat byrokratickou zátěž podnikatelů, zlepšovat propojenost energetické infrastruktury.

"My se domníváme, že předpokladem úspěchu je vyhnout se nadměrné regulaci, vyhnout se protekcionismu a řešit jenom nezbytné kroky, které vyplývají ze situace, v níže se EU a její ekonomika nachází."

Hlavním českým přínosem předsednictví Evropské unie by mohlo být posílení energetické bezpečnosti. V této oblasti se ostatně Česko angažuje od prvních dní svého předsednictví. Aktuálně důrazně požaduje, aby ruský Gazprom obnovil dodávky plynu do zemí Evropské unie. V souvislosti s energetikou vicepremiér Alexandr Vondra připomenul jeden z dřívějších českých návrhů.

Alexandr Vondra,  foto: ČTK
"Před dvěma lety jsme přišli s iniciativou, aby se v Evropě zjistilo, jaká je dlouhodobá poptávka po různých energetických surovinách, protože toto je oblast, která vyžaduje dlouhodobější strategické plánování a ta aktuální situace v oblasti plynu to jenom potvrzuje."

Praha se hodlá zaměřit také na řešení finanční krize a evropský plán hospodářské obnovy, dodal Alexandr Vondra.

"Bylo by samozřejmě špatné kdybychom v roce, kdy si Evropská unie připomíná desetileté výročí eura, začali mít problémy s udržováním základní stability v oblasti veřejných financí."

Každé předsednictví má ambici zanechat svoji stopu a nejinak tomu bude u ČR, řekl premiér Topolánek.

"Podobně jako Francie vnesla do své agendy otázku Středomoří a vlastně to byla jedna z hlavních zahraničně politických priorit francouzského předsednictví, tak my by jsme díky našim historickým zkušenostem a kontaktům měli tendenci vnést těsnější spolupráci s našimi východními sousedy."

Podle Topolánka i Vondry stojí před členskými zeměmi EU úkol zaujmout pozici o nové dohodě partnerství s Ruskem, je tu i otázka západního Balkánu. Česko chce výrazně napomoci tomu, aby do Evropské unie vstoupily Chorvatsko a Turecko.