Český design je k vidění na unikátní výstavě v New Yorku
Ladislav Sutnar, Jiří Trnka nebo Václav Špála. Na třicet děl českých výtvarníků a designérů najdou návštěvníci Muzea moderního umění v americkém New Yorku, kde nedávno začala výstava s názvem Století dítěte: rosteme s designem 1900-2000. Některé české výrobky jsou vystaveny vůbec poprvé.
„Výstava mapuje design pro děti celého dvacátého století a český design se prolíná celou expozicí. Nejvíce je zastoupena tvorba Ladislava Sutnara. Jeho dřevěné stavební kostky jsou dokonce na titulním obrázku celého projektu. Začátek století reprezentuje například dílo Minky Podhajské, Jaroslava Horejce, meziválečnou avantgardu můžeme vidět v práci Václava Špály. A potom v sekcích věnovaných 2. polovině 20. století jsou zastoupeny hlavně hračky Libuše Niklové. Je tam 30 věcí od českých designérů, celkem je tam přes 500 exponátů.“
Expozice je výjimečná tím, že ukazuje rozsáhlou škálu objektů souvisejících s dětským světem. V sekcích nazvaných třeba Nové století, Hraní v avantgardě, Regenerace nebo Síla hry si může návštěvník prohlédnou různá díla včetně několika filmů, to všechno v časové posloupnosti. Pokračuje Pavla Niklová.
„Výstava opravdu spojuje různé oblasti, to znamená jak hračky, hry pro děti, knihy, nábytek, až celé školní architektury nebo dětské nemocnice. Ta výstava je členěná do sedmi chronologických celků, a odráží se v něm vznik moderního umění, avantgarda a také je tam docela důležité období, které mapuje to, jak různé politické režimy těch dětí zneužívaly, ať už to byl design v Sovětském svazu nebo ve fašistickém Německu. Z Čech je tam zastoupený film Hermíny Týrlové Vzpoura hraček.“Další film reprezentující českou tvorbu je Trnkova Kybernetická babička a dokument Hlasy dětí od česko-americké autorky Zuzany Justman. Z dílny českých autorů mohou návštěvníci na výstavě kromě filmů obdivovat například ikonickou oranžovou nafukovací žirafu z šedesátých let od Libuše Niklové, obrázky Josefa Lady nebo stolní hry od neznámého autora. Brány Muzea se pro veřejnost otevřely 29. července, a od té doby už český design přilákal pozornost návštěvníků i odborníků.
„Hned už 27. července vyšla krásná recenze v The New York Times, kde je ta výstava popsaná. Jsou zde tři obrázky a jedním z nich je čertovská piksla na bonbony od Václava Špály. Takže to si myslím, že je velice hezké, že z těch 500 objektů, které jsou na výstavě představeny, je zrovna fotografie jednoho českého autora. Potom dále kurátoři se rozhodli dělat blog a každý den tam přidávají jeden předmět toho dne. Hned čtvrtý den tam byla kolekce od Minky Podhajské, krásné dřevěné hračky.“
České centrum New York připravilo k výstavě také interaktivní projekt Orbis Pictus - Studna her. Galerie centra se proměnila v hrací prostor, kde je možné pomocí fyzického doteku rozehrávat zvukové a světelné objekty. Děti i dospělí se tam stávají tvořivými hráči a partnery, bez jejichž aktivity se nástroje samy nerozezní a nerozpohybují.„Nazvali jsme ho Orbis Pictus, protože je to pokračování výstav, které pod tímto názvem probíhají od roku 2000 v České republice a v zahraničí. Studna her se to jmenuje proto, že z té naší galerie tady v Českém centru jsme udělali takovou temnou studnu her. Jsou tady hudební a vizuální objekty od deseti autorů jak z České republiky, tak tady ze Spojených států. Kromě té výstavy jsme naplánovali několik dílen pro celé rodiny. Lidé sem chodí, děti si sem chodí hrát, takže jsme moc rádi, že se to povedlo.“
Výstava v newyorském muzeu Moderního umění odkazuje k dílu švédské designové reformátorky Ellen Key. Ta ve svém manifestu Století dítěte z roku 1900 prosazovala obecná práva dětí na kvalitní život a prohlásila je za určující poslání pro nadcházející období. Výstavu je možné navštívit do 5. listopadu 2012. Pokud zrovna nemáte cestu do New Yorku, částečnou virtuální prohlídku nabízí galerie na svých webových stránkách www.moma.org