Českým školákům začal nový školní rok

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

V Česku začal nový školní rok. A přináší řadu změn. Žákům šestých tříd se týdně prodlouží pobyt v lavici o jednu vyučovací hodinu. Při přechodu na střední školu zase budou žáci dostávat výstupní hodnocení, které má přinést komplexnější pohled na jejich schopnosti. Novinkou budou také školské rady, ve kterých budou vedle učitelů svůj názor vyjadřovat také studenti.

Foto: ČTK
Do školních lavic 1. září usedlo přes 88 000 prvňáčků. Ty v rozhlasovém projevu přivítala ministryně školství Petra Buzková, která jim popřála, aby jejich první školní den byl hezký a aby na něj dlouho vzpomínali. A pokračovala: "Víte, ve škole to nikdo nemá vždycky jen lehké. Jsou věci, které se vám nebudou dařit, a jsou věci, které nikoho z vás nebaví a netěší, jen je potřebné je udělat. Škola je také k tomu, abyste se naučili vydržet a dělat tyhle nezábavné, ale potřebné věci, i když byste raději šli ven nebo se třeba koukali na televizi."

Školní rok začal pro více než 1 400 000 žáků a studentů. A jak se na školu po dvou měsících volna těšili?

"Moc ne."

Foto: ČTK
"Na kamarády jo, ale na zbytek moc ne."

"Hm, celkem jo."

"Docela hodně."

Na co jste se těšili nejvíc?

"Na matematiku a fyziku."

"Na češtinu a biologii."

"Na ty lidi, ne?"

"Na učitele."

Kardinál Miloslav Vlk
První školní den vypadá na každé škole jinak. Někde děti jenom sedí v lavicích a poslouchají příkazy učitelů. Někde si ale učitelé na zahájení školního roku dali záležet. Tak například ve Škole Hrou v Praze 6 čekalo na děti opravdu netradiční zahájení školního roku. Vítaly je pohádkové postavy - všichni učitelé se totiž převlékli do pohádkových kostýmů. V jedné ze zlínských škol zase rytíř ve zbroji pasoval děti na druháky.

Studenti pražského Arcibiskupského gymnázia zahájili školní rok mší v kostele sv. Ludmily. Sloužil ji kardinál Miloslav Vlk. A jak se mu líbí myšlenka zahájit školní rok mší? "Je to stará dávná tradice a vychází z toho základního postoje, že my, věřící, si uvědomujeme, že nejsme absolutními pány života a že ke svému životu potřebujeme pomoc. Pomoc odjinud, pomoc těch druhých také, ale pomoc odjinud, shůry. A proto se zastavujeme na začátku významného úseku života pro mladé lidi, studenty, školáky. A prosíme o pomoc Ducha svatého. Vychází to z toho základního postoje křesťanů."

A zpátky do školy. Na děti tam čekají různí učitelé - hodní, přísní, zajímaví, někdy ale také třeba nudní. Jak by měl vypadat takový ideální učitel? Na to jsem se zeptala manželky prezidenta Livie Klausové. "Ideální učitel? Přísný. Takový, který má rád předmět, který vyučuje. A chce ve studentech a v dětičkách vzbudit zájem o to, co je jeho koníčkem. To je to nejdůležitější. Přísnost. Přísnost a spravedlnost."