Čeští konceptualisté oslavili 1000043. narozeniny umění

dada06.jpg

Ta zvláštní, neúčelná lidská činnost, těsně spjatá s duchovním životem člověka a označovaná jako "umění", slaví milionté čtyřicáté třetí narozeniny. Tak to tvrdí organizátoři mezinárodní akce nazvané Art´s Birthday - narozeniny umění, která proběhla v úterý v Praze. Český program koordinoval hudební režisér Českého rozhlasu Michal Rataj.

Na začátku každé učebnice dějin umění se dočteme, že umění doprovází lidstvo od nepaměti. Kdo si vzpomněl, že umění má právě 1 000 043. narozeniny?

"Já myslím, že spíš je v tom kus poezie, která umožňuje udělat si party. Ta základní idea vznikla v prostředí hnutí Fluxus v 60. letech, kdy jeden z jeho členů Robert Filliou prohlásil, že umění se zrodilo před milionem let. Váže se na to ale od počátku taková myslím velmi příjemná myšlenka, aktuální v dnešní technologické době, a to: pokusit se pomocí komunikačních technologií propojit v onen den 17. ledna každý rok po celém světě umělce, kteří interaktivním způsobem společně přinášejí své dárky."

Ty narozeniny umění se v Čechách slaví letos podruhé. Kdo sem tu myšlenku přinesl?

"Ta myšlenka vznikla před třemi lety a Evropská vysílací unie EBU, potažmo jednotlivé veřejnoprávní rozhlasy se přidaly k řadě dalších vysílacích subjektů. Jedná se o takovou veřejnoprávní party, řekl bych, která se snaží zapojit do sítě dalších různých nezávislých kulturních organizací, komunitních a internetových rádií atd. Rozhlas jakožto veřejnoprávní instituce se snaží proniknout nebo zapojit se do nezávislých struktur, jít do míst, kde se něco živého děje."

Úterní oslava narozenin umění v prostoru NoD klubu Roxy v Praze se na 40 minut přes satelit připojila do společného vysílání zemí EBU. Průběh večera před zahájením přenosu shrnula pro české posluchače rozhlasová redaktorka Petra Konrádová.

"Lidí je tu úplně plno, téměř k nehnutí, nálada je myslím docela slavnostní a hlavně se tu pořád něco děje, protože ticho sem rozhodně nemá přístup. Začátek byl spíše komorní, začala hráčka na bicí Cecile Boiffin a poté vystoupila skupina C8400 a to byla už opravdová elektroakustická hudba..."

Letos se oslava konala pod jednotící hlavičkou Trans Dada Express. Inspiraci dada v sobě nesl i Příběh jednoho českého politika, který připravil mladý režisér Jiří Adámek.

"Já se těm narozeninám umění v podstatě jenom směju, beru to spíš jako příležitost k setkání určitých lidí. Miloš Vojtěchovský, což je jeden z lidí, kteří se podíleli na koncepci toho večera, mi poslal nějaký nesmyslný papír v angličtině o dadaismu, tak jsem využil tu inspiraci. Má to směr k provokaci a hře, někde mězi nonsensem až po provokativní, politický význam slov."

Proč slavit narozeniny umění tímto způsobem? Proč jste nepozvali renomované umělce, kteří by pronesli zdravice...

"Já jsem se od počátku snažil přizvat k této konceptuální oslavě lidi, kteří už s rádiem nějakou zkušenost mají, je to z 80 procent autorský okruh kolem pořadu Radioateliér a mojí snahou bylo přivést je do živé performance a do určité míry je konfrontovat s mezinárodní komunitou. Ta mezinárodní komunita byla velká, vysílali jsme ten náš program satelitně do 15 zemí světa."