Čeští lékaři v Iráku hledají sponzora
Čeští lékaři ze sedmé polní nemocnice v Basře hledají sponzory na nákup léků pro nemocné irácké děti. Sdělil to Miloš Bohoněk, který v Iráku pomáhá jako lékař. "V dětské nemocnici v Basře, kde je centrum pro léčbu onemocnění krve u dětí, je tíživý nedostatek desferalu na léčení chudokrevnosti a bílkovinného faktoru osm na poruchy krvácivosti," upřesnil Bohoněk.
Česká polní nemocnice v Iráku se už delší dobu potýká s nedostatkem potřebného lékařského vybavení. Během prvních tří měsíců polní nemocnicí prošlo ambulancemi a lůžkovou částí více než tři a půl tisíce pacientů. Mezi nimi se objevily případy vyžadující vysoce specializovanou léčbu, která v současném Iráku ani v polní nemocnici není dostupná. Proto ministerstvo obrany společně s českými lékaři v Iráku vyjednaly převoz nejtěžších případů do Čech. To však není dlouhodobé řešení. Jeden z největších problému, který denně čeští lékaři v Iráku řeší, je akutní nedostatek některých léků. Jedním z nich je Desferal (dexferosamin), který zmírňuje následky přetížení organismu železem po opakovaných transfuzích krve, které jsou v této oblasti jedinou léčbou různých forem chudokrevnosti, jako je thalasemie či srpkovitá anemie. "Nedostatek tohoto léku neumožňuje transfuzní léčbu v takovém rozsahu, jaký by nemocné děti potřebovaly, a ty proto trpí nedostatkem červených krvinek a tedy kyslíku," stěžuje si Miloš Bohoněk, lékař z polní nemocnice. České ministerstvo obrany ústy svého mluvčího Ladislava Štichy se hájí, že pro polní nemocnici dělá maximum.
"Čeští lékaři byli totiž požádáni nemocnicí v Basře, která se věnuje léčbě chudokrevností, o pomoc. Jedná se právě o akutní nedostatek léků na tyto nemoci. Ministerstvo obrany proto požádalo o pomoc ministerstvo zdravotnictví a osloven byl Červený kříž a společnost Člověk v tísni. Aby tato akce měla nějaký smysl, tak je zapotřebí nakoupit léky za zhruba půl milionu korun. Samozřejmě bychom uvítali, kdyby se toho účastnili i soukromé firmy, které potřebné léky mohou nakoupit například prostřednictvím Ústřední vojenské nemocnice, kde jsou k dispozici za nákupní ceny, tedy nejlevnější na trhu."
Česká vláda na léčení nemocných Iráčanů v českých nemocnicích poskytla sedm milionů korun. A přestože další tři dá na humanitární pomoc a dodávku léků a stejnou částku na zprovoznění iráckých zdravotnických zařízení, finanční prostředky nestačí. "Pokud by se našla možnost nákupu nebo sponzorského daru těchto léků, zachránilo by to mnoho dětských pacientů tady v Iráku," hlásají světu čeští lékaři z polní nemocnice.