Čeští piloti se dohodli na zvýšení mezd a odvolali stávku

ČSA

Cestující, kteří se chystali v pátek letět s Českými aeroliniemi, žili celý týden v nejistotě. Hrozila totiž stávka pilotů. Ta byla doslova za pět minut dvanáct odvolána. Stalo se tak po velmi složitém více než 14ti hodinovém jednání odborářů s vedením ČSA. Více informací má Zdeňka Kuchyňová.

Návrh pilotů na zvýšení mezd o 37 procent nad rámec kolektivní smlouvy byl pro ČSA nepřijatelný. Vedení firmy bylo původně ochotno přistoupit jen na 26 procentní růst. Po celonočním vyjednávání se nakonec obě strany dohodly na kompromisu a sešly se na zhruba 30-ti procentním zvýšení mezd. Hrubý průměrný měsíční plat pilotů tedy ze současných zhruba 60 tisíc stoupne na více než 70 tisíc korun, jak potvrdil zástupce odborářů Dušan Horák.

"Obě dvě strany došly ke kompromisnímu řešení a dohodly se, což znamená, že stávkový výbor odvolává v tuto chvíli stávku."

Piloti jsou nedostatkové zboží. Právě to je podle vedení Českých aerolinií jeden z důvodů proč mají silnou pozici při vyjednávání o růstu mezd. Nedostatek pilotů je dán i tím, že získání průkazu obchodního pilota vyjde hodně draho - okolo jednoho miliónu korun - a tuto sumu si musí každý zaplatit sám. Jak uvedli zástupci Českých aerolinií, zvýšení mezd se v žádném případě neprojeví na zvýšení ceny letenek. Aerolinie na mzdách uspoří tím, že nebudou přijímat tolik nových pilotů a sníží se také nárůst tarifní složky platu. Na druhou stranu bude zavedena výkonná složka, která bude piloty více motivovat. Dosud měli letci jen fixní měsíční mzdu.

"Budou víc motivovaní chodit do práce, když nemají plánovaný let. Za ten minulý půlrok piloti budou cítit správnou odměnu," říká například druhý pilot Martin Šťastný, který je s výsledky jednání v podstatě spokojen. Jak řekl, byl on i jeho kolegové po dlouhých hodinách vyjednávání unaveni a jsou spokojeni, že tato historicky první situace v ČSA nakonec skončila. Kdyby nedošlo k dohodě, bylo do stávky odhodláno vstoupit na 80 procent pilotů. Ti měli přislíbenu tichou podporu od svých kolegů z Delty Air Lines, Air France a Aero Mexico, což jsou partnerské letecké společnosti v rámci aliance Sky Team, jíž jsou České aerolinie členem.