Čeští skláři chystají otisk ruky Nicholase Wintona v křišťálu

Sir Nicholas Winton, foto: ČTK

19. května se dožívá sta let Sir Nicholas Winton. Těsně před 2. světovou válkou zachránil z Československa téměř 700 převážně židovských dětí. K jeho jubileu připravují čeští skláři unikátní dárek - otisk Wintonovy dlaně v křišťálu. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

Sir Nicholas Winton a 'jeho děti', foto: ČTK
Sté narozeniny oslavil Nicholas Winton už v předstihu, tuto sobotu. Do Londýna se za ním sjely i jeho "děti" - dnešní osmdesátníci, kterým v roce 1939 zachránil život. Tehdy třicetiletému makléři se totiž podařilo zorganizovat cestu několika vlaků z Prahy do Velké Británie, kde už na 669 československých dětí čekaly jejich náhradní britské rodiny. O jeho mimořádném činu natočil sérii filmů slovenský režisér Matej Mináč:

Sir Nicholas Winton, foto: ČTK
"Winton, aby vyvezl tyto děti, neměl vlastně žádné možnosti. Byl to úplně privátní mladý člověk, měl jen energii, nůžky, lepidlo a nápady. A s tím se mu vlastně podařilo dostat ven skoro sedm set dětí. Dneska těch sedm set dětí představuje pět tisíc lidí."

Záchrannou akci, o které desítky let nikdo nevěděl, chce k Wintonovu životnímu jubileu připomenout i mladý český sklář Jan Huňát z Bohušovic nedaleko Terezína. Podle svého otce Alexandra Huňáta objevil totiž postup, jak do křišťálu převést dokonale autentický otisk lidské dlaně:

"Synovi se podařilo vyvinout unikátní technologii, díky níž jsme získali patent. Tak jsme si řekli, že tento křišťálový dotek, jak ten produkt nazýváme, by byl nádherným darem a symbolikou, která by navždy dokumentovala vztah anglického občana nejen k českým dětem, ale k české veřejnosti jako takové."

Příběh Nicholase Wintona je podle Alexandra Huňáta silně zasáhl:

"My jsme sledovali už delší dobu záležitosti kolem pana Wintona, protože nás velice dojalo, že zachránil kolem sedmi set československých dětí. A protože bydlíme kousek od Terezína, chodíme na procházky do parku, který je propojen s Památníkem Terezín, tak nás samozřejmě napadlo, že by bylo dobré této výjimečné osobnosti darovat něco, co by bylo naprosto charakteristické a spojené s tím, co Češi umí."

Na každém otisku dlaně, který Jan Huňát vyrábí, se podílí několik umělců: sochař, sklář, brusič i rytec skla. Práce přitom zaberou nejméně tři měsíce. Naposledy tak sklář zhotovil otisk dlaně japonského premiéra Taro Asa při jeho nedávné návštěvě Prahy. A pokud jde o dlaň Nicholase Wintona, uvažují i o dalším otisku:

"Líbilo by se nám, kdybychom mohli zhotovit nejen otisk jeho ruky, ale i otisk některého dítěte, které zachránil. Mít je vedle sebe. Myslíme si, že by to pro ty lidi byla úžasná záležitost, která připomene, co ti lidé zažili."

Jan Huňát chce Siru Wintonovi darovat hotový otisk dlaně letos na podzim. V té době se také chystá jízda tzv. Wintonova vlaku z Prahy do Londýna, které by se měly zúčastnit jak Wintonovy "děti", tak současní mladí studenti.