Čeští studenti chtějí, aby Nicolas Winton dostal Nobelovu cenu míru

r_2100x1400_radio_praha.png

V Kongresovém centru v Praze se v úterý konalo zajímavé, ale také dojemné setkání. Brit Nicholas Winton, který před druhou světovou válkou zachránil 669 československých dětí, se setkal se studenty, členy diplomatického sboru a také s některými dětmi, které díky němu přežily válku. Na setkání se sirem Nicholasem Wintonem byla také Milena Štráfeldová, která nyní sedí se mnou ve studiu.

Nicholas Winton
Jaký dojem na tebe tento nevšední člověk udělal?

Musím přiznat, že jsem se neubránila dojetí, ale tomu se myslím neubránil v Kongresovém centru nikdo. Zaplnily je stovky žáků a studentů z celého Česka. Ti přijeli hlavně ze škol, kde se v minulých letech promítal dokumentární film o Nicolasi Wintonovi Síla lidskosti. Snímek, který v roce 2002 získal nejvyšší filmové ocenění Emmy, líčí záchrannou akci, při níž se v roce 1939 tehdy sotva třicetiletému burzovnímu makléři podařilo z Československa vyvézt téměř sedm set židovských dětí a umístit je v rodinách ve Velké Británii. Díky němu přežily válku a dnes má "Wintonova rodina" už na pět tisíc potomků. Sám Nicolas Winton ale o svém mimořádném činu nikomu neřekl dalších padesát let a přišlo se na něj vlastně náhodou, když jeho žena na půdě objevila kufr s dokumenty. BBC pak do studia pozvala Wintonovy zachráněné děti a o jeho akci se dozvěděl celý svět. Sám Winton však i ve svých osmadevadesáti letech zůstává velmi skromný:

"Když jsem před sedmdesáti lety udělal to, co jsem udělal, vůbec jsem netušil, jaký to bude mít dopad v budoucnosti. Pokud ale ten příběh pomůže lidem, aby doufali v lepší budoucnost, tak je to dobře."

V Kongresovém centru se sešlo také asi dvacet Wintonových "dětí", některé z nich ve snímku Matěje Mináče a Patrika Pašše také vystoupily. Dodnes se s Nicolasem Wintonem stýkají. Lady Milena Grenfell-Baines z Velké Británie, která k nim rovněž patří, obdivuje jeho vitalitu:

"On sice má být v důchodu, ale je zván po celém světě. Je velmi aktivní, stále se k němu hlásí další děti a potomci. Takže je to tedy starý pán, který starý není."

Nicolase Wintona za jeho záchrannou akci povýšila britská královna do šlechtického stavu a v roce 1998 mu byl na Pražském hradě udělen Řád Tomáše G. Masaryka. Z iniciativy českých studentů vznikla podpisová akce s výzvou, aby mu byla udělena Nobelova cena míru. Pod peticí je dnes přes 32 tisíc podpisů a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který se setkání v Kongresovém centru také zúčastnil, oznámil, že již podal výboru pro Nobelovu cenu návrh na její udělení siru Wintonovi. 17. září letošního roku ocenil Nicolase Wintona i americký Kongres:

Sněmovna reprezentantů jednohlasně přijala rezoluci, která záchranu 669 židovských dětí z Československa považuje za mimořádný a pozoruhodný čin Nicolase Wintona. Do amerických škol se teď díky společnosti Amerických přátel České republiky dostává i 17 tisíc výtisků knihy Matěje Mináče Loterie života, která celou tuto akci popisuje.