Čeští tenisté usilují o semifinále Davisova poháru

Jaroslav Navrátil, foto: ČTK

Čeští tenisté se pokusí po dlouhých třinácti letech proniknout do semifinále Davisova poháru. V cestě jim o tomto víkendu bude stát celek Argentiny, který se musí obejít bez své tradiční opory - zraněného Davida Nalbandiana. Nejen to by mohlo hrát českým reprezentantům do karet. Na jejich straně bude i rychlý taraflexový provrch a také domácí ostravské publikum. Více už prozradí nehrající kapitán českého týmu Jaroslav Navrátil.

Jaroslav Navrátil, foto: ČTK
Jaké jsou těsně před zápasem s Argentinou procentuální šance na postup?

"Je to padesát na padesát, Argentinci mají velice silného, pátého hráče světa Del Potra, pro nás zase určitě hovoří domácí prostředí a diváci."

Může se opakovat situace ze zápasu s Francií, kdy Tsonga udělal dva body, což by se nyní rovnalo Del Potrovi a opět by byla klíčová čtyřhra?

"Čtyřhra bude určitě klíčová. Pokud porazíme první den Del Potra, tak bude situace jednodušší, ale musíme být na zemi, klidně může být stav 1:1 a pak bude čtyřhra velmi důležitým utkáním."

Tomáš Berdych, foto: ČTK
Jak významné je, že máme dva vyrovnané hráče pro dvouhru, zatímco Argentinci se spoléhají na Del Potra a pokud on nezíská dva body, tak s tím zápasem těžko budou něco dělat?

V tomto je naše výhoda. Samozřejmě Del Potro je vynikající singlista, ale na turnajích hraje debl sporadicky. Samozřejmě pro nás je nejdůležitější, aby Radek Štěpánek i Tomáš Berdych byli zdravotně v pořádku, v herní pohodě jsou."

Je tato dvojice ideální i pro možná klíčovou čtyřhru?

"Nemůžeme předbíhat, protože bude důležité, jak dopadnou páteční dvouhry. Radkovo tělo dostalo ve Wimbledonu strašně zabrat, hrál tři pětisetové zápasy za sebou. On teď odpočíval, ale hrát tři zápasy ve třech dnech je pro něj veliká síla, takže pokud to půjde, tak bude dobré rozložit zátěž na více hráčů. Na druhé straně je nutné brát v potaz, že Tomáš hrál s Radkem šest čtyřher v Davisově poháru a všechny vyhráli."

Radek Štěpánek, foto: ČTK
Radek se v posledních měsících opravdu zdravotně sype, nevytváří to větší tlak na celé družstvo, neboť je otázkou, jak dlouho Radek ještě vydrží hrát?

"Strach určitě mám, protože je mu letos 31 let a to tělo dostává v poslední době hodně zabrat. Měl problémy s kolenem i kotníkem, nabral herní deficit, takže letošní sezóna je z našeho pohledu velmi důležitá. Vylosování pro nás bylo velmi těžké, hned v 1. kole Francie, ale na druhé straně jsme se vyhnuli Americe a Španělsku."

Jak zní tip Jaroslava Navrátila na konečný výsledek utkání s Argentinou?

"Já klukům věřím, vím v jakém jsou rozpoležení a formě, takže doufám, že v neděli budeme mít tři body. Takže tip 3:2 pro nás."

Dodejme ještě, že Nehrající kapitán Jaroslav Navrátil nakonec skutečně rozložil zátěž na více hráčů, když do pátečních dvouher poslal Berdycha a Mináře. Radka Štěpánka tedy šetří na sobotní čtyřhru a možná i rozhodující nedělní dvouhru.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio