Čeští vojáci pochodovali sváteční Paříží
Nedávno jsme si připomněli 90. výročí bitvy u Zborova. Československá brigáda, jejíž příslušníci zde vstoupili do dějin jako hrdinové, se formovala ze složek organizovaných již o tři roky dříve zároveň v Kyjevě jako Česká družina i v Paříži, tehdy ještě v rámci Cizinecké legie, jako Rota Nazdar. Není divu, že právě zde našla své zázemí: před vypuknutím I. světové války žilo ve Francii kolem deseti tisíc Čechů a Slováků, z nich asi dva tisíce přímo ve francouzské metropoli. I vzpomínku na tyto chvíle evokovaly letošní oslavy francouzského státního svátku, výročí pádu Bastily, poprvé pod vedením nového prezidenta Sarkozyho. Víc Vám přímo z Paříže poví Jiří Slavíček.
Pro vojenské historiky to byla rovněž možnost připomenout, společně s francouzským Sdružením československých dobrovolníků ve Francii 1914 - 1918 a 1939-1945 zvaným Rota Nazdar, že čeští a slovenští dobrovolníci, sdružení v pověstných Legiích, byli vlastně Západem uznány dříve než samotný československý stát. Letos 14. července na pařížských Elysejských polích čeští a slovenští vojáci pochodovali sice nedaleko jedni od druhých, ale každý zvlášť, pod vlastním praporem. I když - jak si úsměvně všímá pařížský tisk - všichni společně zvládli jít stejným krokem jako francouzská armáda...
Sila symbolů evropských vojáků všech 27 členských zemí Evropské unie pochodujících společně je tak velká, že vůbec není vyloučeno, že si to zopakují i příští rok - úspěch nového slavení pádu Bastily, tedy francouzského státního svátku, potvrdilo i více než 600 tisíc turistů a Pařížanů na koncertu zadarmo pod Eiffelovou věží, kde vystupující hvězdy vybíral sám francouzský prezident.Po řeči symbolů by mely co nevidět přijít ke slovu i činy a nová politická i hospodářská spolupráce mezi starou demokratickou Evropou a jejími novými členy - v tomto smyslu vyznívají i francouzské hospodářské komentáře, které slibují, že jejich sdělovací prostředky budou v příštích dnech a týdnech mimořádně pozorné právě v této oblasti.