Čeští vojáci pochodovali sváteční Paříží

Foto: ČTK

Nedávno jsme si připomněli 90. výročí bitvy u Zborova. Československá brigáda, jejíž příslušníci zde vstoupili do dějin jako hrdinové, se formovala ze složek organizovaných již o tři roky dříve zároveň v Kyjevě jako Česká družina i v Paříži, tehdy ještě v rámci Cizinecké legie, jako Rota Nazdar. Není divu, že právě zde našla své zázemí: před vypuknutím I. světové války žilo ve Francii kolem deseti tisíc Čechů a Slováků, z nich asi dva tisíce přímo ve francouzské metropoli. I vzpomínku na tyto chvíle evokovaly letošní oslavy francouzského státního svátku, výročí pádu Bastily, poprvé pod vedením nového prezidenta Sarkozyho. Víc Vám přímo z Paříže poví Jiří Slavíček.

Foto: ČTK
"Francie se vrací na evropskou scénu", tvrdí nejen zdejší denní tisk, ale s ním i komentáře mnoha vlivných sdělovacích prostředků celé Evropské unie. Většina z nich pochvalně hodnotí rozhodnuti francouzského prezidenta pozvat na tradiční vojenskou přehlídku na pařížských Elysejských polích i vojáky všech 26 ostatních členských zemí Unie. Většině středoevropanů to sice už dlouho připadá samozřejmé, že jejich země jsou součástí Unie, ale - viděno od Seiny - přítomnost právě těchto vojáků, jejichž armády až do rozpadu sovětského impéria stály proti sobě, konečně i pro obyčejné francouzské občany prakticky potvrdila rozšíření Evropské unie i její nový zeměpis.

Pro vojenské historiky to byla rovněž možnost připomenout, společně s francouzským Sdružením československých dobrovolníků ve Francii 1914 - 1918 a 1939-1945 zvaným Rota Nazdar, že čeští a slovenští dobrovolníci, sdružení v pověstných Legiích, byli vlastně Západem uznány dříve než samotný československý stát. Letos 14. července na pařížských Elysejských polích čeští a slovenští vojáci pochodovali sice nedaleko jedni od druhých, ale každý zvlášť, pod vlastním praporem. I když - jak si úsměvně všímá pařížský tisk - všichni společně zvládli jít stejným krokem jako francouzská armáda...

Foto: ČTK
Sila symbolů evropských vojáků všech 27 členských zemí Evropské unie pochodujících společně je tak velká, že vůbec není vyloučeno, že si to zopakují i příští rok - úspěch nového slavení pádu Bastily, tedy francouzského státního svátku, potvrdilo i více než 600 tisíc turistů a Pařížanů na koncertu zadarmo pod Eiffelovou věží, kde vystupující hvězdy vybíral sám francouzský prezident.

Po řeči symbolů by mely co nevidět přijít ke slovu i činy a nová politická i hospodářská spolupráce mezi starou demokratickou Evropou a jejími novými členy - v tomto smyslu vyznívají i francouzské hospodářské komentáře, které slibují, že jejich sdělovací prostředky budou v příštích dnech a týdnech mimořádně pozorné právě v této oblasti.