"Chceme menší kriminalitu a snížit korupci," vzkazuje veřejnost novému ministrovi vnitra
Nová vláda Stanislava Grosse České republice neprospěje, tvrdí 57 procent občanů v nejnovějším průzkum agentury SC&C. Přitom více než polovina dotázaných řekla, že by si přála, aby Grossova vláda vydržela do řádných voleb v roce 2006, ale pak skončila. Na otázku, na co se má nová vláda nejvíce zaměřit, lidé nejvíce odpovídali - snížit kriminalitu a omezit korupci. Zdá se, že nejsledovanějším ministerstvem nové vlády bude vnitro, do jehož čela premiér Gross obsadil signatáře Charty 77, nestraníka a bývalého šéfa civilní rozvědky Františka Bublana. Jaké má představy o fungování policie?
"Potřebuji se všemi funkcionáři nejdříve mluvit. Konzultovat některé záležitosti. Také se jich musím zeptat, jestli oni se mnou chtějí spolupracovat, protože jde o vzájemnou důvěru. Potom uvidím. Záleží na tom, jestli zapadnou do mé koncepce. Nebo jestli projeví vůli, že se mnou nechtějí spolupracovat. Uvidíme."
František Bublan nepřemýšlí ani o změně na postu ředitele inspekce ministerstva vnitra. Tím je od 1. srpna Miroslav Borník, který v roce 1989 vyslýchal zadržené při tzv. Palachově týdnu. Ministr Bublan, signatář Charty 77 k tomu říká.
"Když mě vyslýchala Státní bezpečnost, dělali mi domovní prohlídku, tak u toho byli řadoví policisté, kteří dělali zápisy, museli u toho asistovat. Mám tu zkušenost, že jeden z nich se mi za měsíc omluvil, že byl k tomu Státní bezpečností donucen, takže to není černobílé, je to o lidech. Musím toho člověka poznat a podle toho se zachovám."
Jako šéf vnitra se chce zasadit hlavně o větší bezpečnost na ulicích českých měst. "Je třeba zabránit takovým událostem, jako byl nedávný výbuch na Příkopě," uvedl Bublan pro BBC. Pomoci tomu má lepší koordinace mezi policií, veřejnou správou, magistrátem a ostatními resorty, jako je například ministerstvo financí. To by mělo propříště získávat některé informace i od bezpečnostních složek státu. Františka Bublana do kabinetu nominovala ČSSD jako nestraníka a on si chce ve vládě sociálních demokratů, lidovců a unionistů nestranickost zachovat. Nepovažuje se za přívržence lidovců jenom proto, že pro ně kdysi pracoval na projektu Křesťanské akademie. "Mám v té straně několik přátel a známých, jako v jiných stranách, ale nejsem tím čtvrtým lidovcem ve vládě," zdůraznil.