Co předvede nová Frakce sociálně demokratické levice?
Ani sestavení a následně schválení nového koaličního kabinetu v Poslanecké sněmovně nevneslo klid do řad nejsilnější vládní strany. Hlasovací zařízení v hlavním sněmovním sále ještě ani pořádně nevychladlo, a už se v České straně sociálně demokratické oficiálně zrodila frakce, o jejíž existenci se už delší dobu spekulovalo. Proč vnikla a čeho chce dosáhnou? To jsou základní otázky pro komentátora deníku Právo Alexandra Mitrofanova, který dění v sociální demokracii dlouhodobě sleduje.
"Založili ji dva poslanci sociální demokracie: Jan Kavan, bývalý ministr zahraničí v Zemanově vládě, později předseda Valného shromáždění OSN, a Vladimír Laštůvka, který je nyní předsedou zahraničního výboru Poslanecké sněmovny parlamentu České republiky. Oba pány spojuje také to, že spolu začínali v šedesátých letech jako aktivisté tehdejšího Svazu vysokoškolského studentstva Čech a Moravy a svým způsobem se zapsali do dějin nejenom mládežnického hnutí v České republice, ale i do dějin politických, protože posléze oba byli disidenty. Kromě toho je tam spousta sociálních demokratů různého kalibru, různého ražení, ale řekl bych, že v zásadě všechny spojuje jedna věc. Je to nesouhlas s tím, jak současná Česká strana sociálně demokratická vlastně neví, zda se má přiklonit k liberálnější koncepci vývoje sociální demokracie, nebo se má vrátit, jak oni říkají, ke kořenům, čili naprosto radikálně, razantně hájit lidí, kteří žijí ze mzdy. A to způsobem, a já si myslím, že to je někde v pozadí všech myšlenek a pocitů těchto lidí, tedy členů frakce, že nebudou vůbec nebo jenom v rámci určité civilizovanosti dovolovat jiným lidem, aby bohatli."
Myslíte si, že tato frakce může být pro sociální demokracii tím ozdravujícím elementem, který straně navrátí hlasy voličů a popularitu ve společnosti?
"Já si myslím, že hlasy voličů navrátit v této chvíli asi nedokáže, protože samotná frakce, měl bych asi říci konkrétněji její zakladatelé Laštůvka a Kavan jako zkušení politici vědí, že nemohou nyní zahájit frontální útok na vedení strany. Chtějí diskutovat až do okamžiku, kdy bude možné rozhodnout dejme tomu o změnách stanov, což oni chtějí, chtějí například přímou volbu předsedy všemi členy strany, chtějí vnitrostranické referendum k otázkám, které považují za závažné. Tito lidé v této chvíli nebudou určovat tvář sociální demokracie, ale v případě, že sociální demokracie neuspěje ve volbách do Poslanecké sněmovny příští rok, pak si myslím, že právě přijde hvězdná hodina pro frakci, i když nevím, jestli dokáže využít výhod, kterých se jí dostane. V každém případě voliči sociální demokracie, členstvo sociální demokracie rozhodně budou hledat příčiny, budou hledat viníky, a také budou hledat nové lídry. A to si myslím je i záměr minimálně části zakladatelů frakce, právě v tu chvíli přijít se svým programem a již s tím vlivem, s nímž počítají v rámci svého působení ve straně během těch měsíců, které zbývají do voleb."Jaký je vztah této frakce ke komunistům? Chce s nimi spolupracovat, nebo jim být konkurentem?
"Zatím oficiální prohlášení zaznělo v tom smyslu, že strana komunistická není ani spojencem, ani nepřítelem, ale je konkurentem. Jedna z tezí, které existují v dokumentech frakce, je, že se ustavili i proto, aby zabránili komunistické straně ve vytlačení sociální demokracie ze středolevého spektra české politiky. Můj osobní názor je, že logika vývoje by stejně přivedla tuto frakci, pokud by ovládla sociální demokracii, ke spolupráci s komunistickou stranou."
Zastavme se ještě na chvíli u komunistů. V průběhu téměř čtyřměsíční vládní krize u nás byla několikrát téměř rozhodující role komunistů. Dlouho drželi v šachu manévrovací možnosti hlavních aktérů krize, byli strůjci krachu pokusu ODS o vyjádření nedůvěry předchozí vládě Stanislava Grosse. Posílila tato vládní krizi postavení komunistů v Česku?
"Rozhodně. Komunisté mají jeden cíl, dnes již ne strategický, ale spíše střednědobě taktický. Tím cílem je vládnutí v České republice. To se jim blíží! To se jim blíží úměrně tomu, jak se různě zeslabuje a rozkládá sociální demokracie, ale zároveň komunisté vědí, a to je součástí jejich koncepce, že vládnout mohou pouze s pomocí sociální demokracie. Tak že komunistická vize je, že sociální demokracie by tady měla být, ale měla by být ve smyslu levicové frakce nebo ve smyslu toho, co také říká nový premiér Jiří Paroubek, který nevylučuje spolupráci s komunisty. Zároveň by to nesměla být sociální demokracie příliš silná, ale také ne příliš slabá. Vypadá to poměrně komplikovaně, ale musím říci, že komunisté, alespoň podle mého názoru a mých pozorování, jsou ve smyslu politikaření a politické taktiky, což jsou věci rozdílné, protože politická taktika je legitimní a politikaření není příliš dobré, ale bohužel v politice také působí a je účinné, nejlépe připravenou politickou stranou v České republice. Myslím si tedy, že v politické a vládní krizi, která u nás byla, dokázali pro sebe získat hodně kladných bodů."
Komunisté se v průzkumech veřejného mínění stále drží na druhém místě mezi parlamentními stranami. Co je toho příčinou a jak dlouho může podle Vás tento stav trvat?
"Podle mého hypotetického názoru, výsledků pozorování a možná neschopnosti najít zatím jinou odpověď, je to návrat k tomu, že v českém prostředí 'levicový' přece jen znamená více 'komunistický' než 'sociálně demokratický'. Myslím si, že to je i věc, kterou lze vysledovat v předválečném Československu v českých zemích. Já bych se odvolal na názor jednoho exilového sociálního demokrata, s nímž často komunikuji, který řekl: My jsme měli v exilu hezkou vizi, že až komunistický režim padne, pak přijde logicky zpět vliv sociální demokracie, protože jsme pokládali českou levicovost za převážně sociálně demokratickou. Po patnácti letech od pádu komunismu musím přiznat, že jsme se mýlili, že by možná bylo lepší, kdyby proběhl u nás stejný proces, jako v jiných postkomunistických zemích, a sice proces transformace komunistické strany na stranu obecně uznávanou jako stranu sociálně demokratickou. Já se k tomuto názoru připojuji. Myslím si, že je to otázka osmi, deseti let, kdy tady budou komunisté ve vládě."
Své názory na vznik Frakce sociálně demokratické levice prezentoval komentátor deníku Právo Alexandr Mitrofanov.