Další vlna rozvolňování v Česku. Otevřely obchody, zoo, posilovny, knihovny i kostely

Foto: ČTK / Libor Plíhal

V Česku se od pondělí otevřely další obchody a provozovny služeb. Umožnila to druhá vlna rozvolňování mimořádných opatření proti šíření nového typu koronaviru. Lidé tak opět mohou zamířit do knihoven, autoškol, zoologických zahrad, posiloven či na bohoslužby. Všude je ale čekají určitá omezení. Pokračuje také studie kolektivní imunity proti nemoci covid-19. Lékaři zatím otestovali větší polovinu lidí z plánovaných 27 tisíc. Výsledek studie by měl být k dispozici během května.

Foto: ČTK / Libor Plíhal

Foto: ČTK / Dalibor Glück
Otevřít směly obchody s prodejní plochou do 2 500 metrů čtverečních, které nejsou součástí velkých nákupních center, a mají vlastní vstup zvenku. Zákazníci musí v obchodech dodržovat rozestupy alespoň dva metry. U často dotýkaných předmětů jako jsou kliky nebo nákupní košíky musí být dezinfekční prostředky. A prodavači musí mít při kontaktu se zbožím i placení rukavice. Vrácené zboží pak bude muset jít do třídenní karantény. Podobné je to u knihoven. Čtenáři budou výpůjčky vracet do speciální krabice nebo boxu a knihovníci s takovými knížkami budou moct manipulovat až po dvou dnech.

Fungovat mohou už také posilovny a fitness centra. Lidé v nich ale nesmí využívat šatny a sprchy. Personál i návštěvníci musí mít i při cvičení chráněné nos a pusu a stroje i cvičební pomůcky se musí po každém vydezinfikovat.

Foto: ČTK / Josef Vostárek
Lidé mohou v omezeném počtu chodit také na bohoslužby. Některé kostely ale i přes uvolnění opatření zůstávají zavřené. Podle vlády v nich totiž smí být maximálně 15 lidí, což by například ve Zlínském kraji, kde je pravidelně navštěvují i stovky lidí, mohlo způsobit potíže.

Od pondělí mohou také studenti všech ročníků vysokých škol v omezené míře opět navštěvovat budovy škol.

Otevřely také zoo, ale jen některé

Od pondělí mohly své brány otevřít i zoologické, botanické a dendrologické zahrady. Zatím lidé mohou navštívit pouze venkovní areály, pavilony jsou zavřené. Zahrady musí také omezit počet návštěvníků za den – v Brně to je 5500 lidí, v zoo Dvůr Králové 4500 a například v pražské zoo zase 8500.

Zoo Praha, foto: ČTK / Vít Šimánek
Lidé se ale zatím do zoo nehrnou. Pražskou dopoledne navštívilo kolem 400 lidí. Podobné to bylo v zoo Dvůr Králové, kam dorazily především rodiny s dětmi. Zoo do oblíbeného safari umožnila vjezd pouze vlastním automobilem.

Mnohé zoo však ještě neotevřely, protože nestihly zavést včas opatření. Ve většině z nich ale dokončují přípravy a otevřít by měly do konce týdne. „Brzké otevření, o kterém jsme netušili, nás nutí nejprve areál připravit, aby byly dodrženy veškeré hygienické standardy a zajištěny režimová opatření, aby se návštěvníci cítili komfortně i bezpečně,“řekla Českému rozhlasu Olomouc mluvčí Zoo Svatý Kopeček Iveta Gronská.

Většina hraničních přechodů zůstává uzavřena

Foto: ČTK / Ondřej Hájek
Vedle otevření dalších provozoven se rozvolnění opatření týká i přeshraničních pracovníků. Mohou vyjíždět do práce v cizině a vracet se zpět do Česka denně. Budou se ale muset nechat pravidelně testovat na nemoc covid-19. Za stejných podmínek budou moci jezdit každý den do země, kde studují, a zpět také studenti z příhraničí.

Přestože vláda povlila vycestování ze země, otevřeno je ale jen dvacet z padesáti hraničních přechodů. Na to si stěžují především pendleři, kteří sice mohou zase jezdit do práce každý den, ale k otevřeným přechodům to mají daleko. Pendlerům se nelíbí ani další omezení a 1. května plánují výstražnou protestní akci na hraničním přechodu Folmava.