Daňový balíček Sněmovnou prošel

Foto: ČTK

Poslanecká sněmovna ve středu po odkladech schválila vládní daňový balíček, čímž současně vyslovila důvěru koaliční vládě Petra Nečase. Odpor části ODS ke zvyšování daní způsobil několik týdnů trvající vládní krizi a odklad schvalování státního rozpočtu na příští rok. Aby tento zákon, s nímž zásadně nesouhlasí opozice, mohl platil, musí ho ještě projednat Senát a podepsat prezident.

Foto: ČTK
Balíček počítá zejména se zvýšením sazeb daně z přidané hodnoty od příštího roku na 15 a 21 procent. Zavádí také tzv. "solidární přirážku", tedy fakticky druhou sazbu daně z příjmu pro vysokopříjmové skupiny. ODS chce přitom podle premiéra Petra Nečase začít jednání v rámci vládní koalice, aby tato přirážka platila jen rok a byla zrušena společně se zrušením konceptu superhrubé mzdy. Zejména záměr zvýšit sazby DPH vyvolal nevoli několika poslanců z řad ODS, kteří pro tento návrh zákona odmítli zvednout ve Sněmovně ruku. Problém se řešil i na víkendovém kongresu ODS v Brně, kde však tzv. rebelové neuspěli, byť jejich kandidát na šéfa strany získal třetinu hlasů delegátů. Ve sněmovně pak spor vyústil v rezignaci tří poslanců ODS na poslanecký mandát. Jeden z nich, Marek Šnajdr, řekl, s jakými pocity mandát skládal:

"Není to jednoduché rozhodnutí. Samozřejmě pocity jsou rozjitřené, smíšené. Na druhou stranu cítím určitou úlevu, protože ten poslední půlrok byl hektický ve stylu i vnitrostranického střetu názorů. Je fér přiznat, že my jsme ten názorový střet nevyhráli."

Marek Šnajdr,  foto: ČTK
Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra ve Sněmovně nahradili exposlanec Pavel Bohatec, náměstek kladenského primátora Miroslav Bernášek a bývalý místostarosta Kolína Roman Pekárek, který byl letos v květnu nepravomocně odsouzen na šest let do vězení pro podezření z korupce. O tom, že by mandát nepřijal, prý neuvažoval. Navzdory výzvám některých svých kolegů:

"Já jsem byl nepravomocně odsouzen. Tvrdím, že za skutky, které jsem nespáchal. Jsem si tím zcela jistý. Odvolal jsem se proti rozsudku, který mě silně zasáhl. Byl pro mě šokující právě proto, že se cítím nevinen."

Roman Pekárek řekl, že bude loajálním poslancem ODS. Koaličním partnerům občanských demokratů se to nelíbí. Také předseda ODS, premiér Petr Nečas, považuje tuto situaci za velmi závažnou a chce ji řešit:

"Občanskou demokratickou stranu, vládu i celou koalici tato situace poškozuje. Mimo vší pochybnost. Já ji považuji za dlouhodobě neudržitelnou a budeme podnikat všechny kroky, aby se tato situace vyřešila."

Roman Pekárek,  foto: ČTK
Také opozice odmítá Romana Pekárka v roli poslance. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek k tomu řekl:

"Snad nemůže být výmluvnější symbol, držící tuto vládu, než nepravomocně odsouzený pan Pekárek, který je samozřejmě osobou mimořádně zranitelnou, vydíratelnou a slabou. A tento člověk, kterému hrozí trest šest let za korupci, postoupí, aby vládu držel. K tomu není ani skoro co dodat. To je symbolicky naprosto výmluvné."

Pro schválení vládního daňového balíčku bylo ve Sněmovně třeba získal 98 hlasů, ale návrh nakonec podpořilo 101 poslanců. Vysoce to ocenil ministr financí Miroslav Kalousek:

"Dokonce i to číslo, které dává kvórum pro případné vrácení ze Senátu, mě ujišťuje, že můžu vrátit zpět do hry rozpočet, o jehož stažení jsem požádal. Tedy rozpočet, který je na jednu stanu úsporný, a na druhé straně bude obsahovat nezbytné prorůstové investice a podporu vědy a výzkumu"

Na aktuální verzi rozpočtu státu pro příští rok začne ministerstvo financí pracovat ještě v tomto týdnu. Vláda ho schválí do deseti dnů.

Miroslav Kalousek  (vlevo) a Petr Nečas,  foto: ČTK
Podle premiéra Petra Nečase z ODS je daňový balíček pro ekonomiku nezbytný. Normu ale ještě musí schválit Senát a podepsat prezident. ČSSD však chce podle svého šéfa Bohuslava Sobotky návrh v Senátu zamítnout:

"Pokládám za nejpravděpodobnější variantu zamítnutí daňového balíčku tak, jak byl dnes schválen v Poslanecké sněmovně. Nepředpokládám, že by Senát do něj zasahoval pozměňujícími návrhy. Hlasování bude zřejmě o celku. Předpokládám, že tady na půdě poslanecké sněmovny tedy koalice bude muset shromáždit alespoň 101 hlas na to, aby příští veto senátu přehlasovala."

Schválení vládního balíčku daňových změn zatíží měsíční rozpočet průměrné rodiny dodatečnými výdaji 186 korun. Pokud by se reálně spotřeba domácností nezměnila, státní kasa by si díky tomu měla polepšit o 16,5 miliardy korun, soudí analytik Patria Finance David Marek.