Deset let ADRA

Mezinárodní humanitární organizaci ADRA znají lidé po celém světě. Její projekty pomáhají například v zemích bývalé Jugoslávie a Sovětského svazu. ADRA se proslavila při záchranných akcích po zemětřesení v Turecku a na Tchaj-wanu, při záplavách na Ukrajině, v Polsku a Maďarsku. Málokdo však ví, že druhou největší pobočkou ADRy na světě je právě česká kancelář, která slaví deset let od svého vzniku. Podrobnosti má kolega Mikuláš Kroupa.

ADRA - česká pobočka se během deseti uplynulých let stala jednou z největších humanitárních organizací a to nejen počtem svých dobrovolníků, který čítá zhruba 3 tisíce osob, ale i počtem humanitárních a sociálních projektů. Od roku 1999 se česká ADRA stala podle nové legislativní úpravy občanským sdružením. Během posledních let se jí podařilo navýšit jmění z Nadačního investičního fondu o 22 milionů korun, které postupně rozdělila na pomoc obětem války v Bosně, Kosovu, Černé Hoře, a Srbsku, kde má svého spolupracovníka Salniše Maljika.

"Jugoslávie dostala za těch uplynulých let mnoho pomoci od České republiky. Jedno musím zdůraznit tady před zástupci nejen české ADRy, ale i před zástupci německé a švýcarské. Česká ADRA dovezla do bývalých zemí Jugoslávie nejvíce zásob potravin ze všech humanitárních organizací. Chci připomenout několik čísel. Za posledních pět let jsme dostali z Čech zboží za šest set padesát tisíc marek, dvacet tři kamionů české ADRY přijelo na pomoc Jugoslávii, na nich bylo 320 tun potravin. Nikdo nám nedal tolik potravin jako vy. Děkujeme."

Občanské sdružení ADRA České republiky patří mezi šestnáct aktivních poboček. Zaměřuje se na pomoc v krizových situacích, vzniklých v důsledku rasových nebo politických problémů na celém světě a to bez ohledu na rasovou, etnickou, politickou nebo náboženskou příslušnost. Spolupracuje se záchranáři při živelných katastrofách. O tom, jak vzniklo partnerství s českými záchranáři, jsem se zeptal Jaroslava Sedláka, vedoucího záchranné jednotky českých kynologů.

"Vzniklo na základě toho neštěstí v Turecku v srpnu 1999, kdy jako odezva na článek v Mladé frontě Dnes se ozval ředitel ADRy Rudolf Reitz s nabídkou spolupráce. Tam nám uhradili cestu do místa neštěstí, kde jsme byli nasazeni, a zároveň s námi byl pan Otakar Jiránek, který působil ve funkci koordinátora, který tam zajišťoval všechny práce mimo, abychom mohli nerušeně se psy pracovat."

Výročí deseti let od vzniku české ADRy provází výstava fotografií a celostátní sbírka s názvem "Pomáhat může každý". Celková hodnota pomoci občanského sdružení ADRA za posledních deset let se pohybuje kolem 350 milionů korun.