Deset let s Novou

Fenomén NOVA

Minulý týden uplynulo právě deset let od okamžiku, kdy začala vysílat první soukromá televizní stanice v Česku i celém někdejším východním bloku. Televize Nova se stala fenoménem, který má své skalní příznivce i odpůrce. Co nového přinesla? To je tématem rubriky O čem se mluví.

Televize Nova je fenoménem, který snad není nikomu lhostejný. Od 4. února roku 1994, kdy začala tato televize vysílat, se český národ rozdělil na dva tábory: její příznivce a odpůrce. Pro někoho se stala Nova symbolem podnikatelského úspěchu a skvělé zábavy, pro jiné symbolem pokleslého vkusu a mafiánského kapitalismu. Když začala televize Nova vysílat byla první soukromou celoplošnou televizí v celém bývalém východním bloku. Stačil rok a Nova se mohla chlubit rekordní sledovaností i v evropském měřítku: v létě 1995 se na ni dívaly tři čtvrtiny všech diváků. Za oněch deset let odvysílala sto třicet pět tisíc pořadů. Nova má dlouhodobě i nejvíce sledované zpravodajství. V čem spočívá klíč k úspěchu? Na to jsem se zeptal ředitele programu a moderátora Televizních novin Pavla Zuny.

"Věřím, že úspěch spočívá v tom, že zpravodajství současně nepomíjí nic, co je opravdu pro lidi v této zemi důležité a zároveň to podává formou, která je pro ně srozumitelná a v některých případech i zábavná. To je hlavní klíč k úspěchu."

Co nového přinesla Nova nejen ve zpravodajství, ale i v celém programu?

"Myslím, že je toho hodně. Mluvíme-li o zpravodajství, je to nové pojetí, které zde do té doby nebylo. Já byl tehdy v České televizi a my se tomu zpočátku s arogancí vysmívali a vidíte. Dnes je to naše zpravodajství nejúspěšnější cyklický pořad. Stejné to bylo např. v zábavě. Dá se říci, že Nova znovuobjevila českou televizní zábavu."

Vladimír Just, foto: ČTK
Právě novácká televizní zábava je další kontroverzní fenomén. V jejích estrádách se na obrazovku znovu vrátily tváře známé z normalizační televize, Nova vytvořila i řadu vlastních hvězd. Sledovanost je vysoká, kritikové však skřípou zuby a mluví o pokleslosti televizní zábavy. Kritik Jan Rejžek říká: "Na Nově zpívají hvězdy ze záhrobí, vážím si lidí, kteří se jejím pořadům vyhýbají". Kritik Vladimír Just zase říká: Nova odhalila pravou českou povahu.

"Jediný přínos TV Nova je ten, že dokázala, že všechny ty teorie o tom, jak jsme vyspělý kulturní národ a jak máme vytříbený vkus, byly mýtem. To Nova dokázala. Na druhé straně je otázkou, nakolik skutečně vysílá jen to, co chtějí diváci vidět. Divák nemá dopředu žádný vkus. Chce ale vidět to, na co je už zvyklý. Co už jednou viděl. To jako kdyby jste někomu píchli poprvé drogu a potom se vymlouvali, že on to přece chce."

Co na to otec televizních show a šéf zábavy na Nově Ivan Rossler?

"Víte, já to často přirovnávám ke gastronomii. Když půjdete do hospody IV.cenové skupiny, dostanete tam pivo a guláš. Je-li to dobrý guláš a dobré pivo, tak vám to udělá radost. Rozhodně tam najdete víc lidí než když půjdete do luxusní restaurace na ústřice a exkluzivní víno. Obojí má ale smysl."

Nova byla a je symbolem ekonomické a společenské transformace, říká její výkonná ředitelka Líba Šmuclerová.

"To co televize vysílala, to co zprostředkovávala, byl důkaz transformace. Zároveň vytvářela i prostor pro společenskou transformaci".

Nova je skutečně obrazem české společnosti devadesátých let se všemi klady ale i zápory. Více Vladimír Just.

"Každá úvaha o Nově musí začít tím, že je to vlastně právně neexistující subjekt. Žádný soud zatím nedokázal rozplést to klubko majetkových vztahů, kdo vysílá a kdo dostal licenci. První věc je to, že Nova předložila projekt na úplně jinou televize, než jakou vysílá. Předběhla ostatní žadatele jen větší mírou drzosti a lži. To že to česká politická scéna akceptovala, včetně mediálních komisí, politiků a části veřejnosti, za to teď všichni platíme těch 11 miliard. Nova vznikla podvodem a my jsme se s tím smířili. Nedivme se proto, že je zde tak vysoká míra korupčního prostředí."

Televizi, v jejímž čele stál až do loňského roku Vladimír Železný, dala dohromady parta československých intelektuálů, která o fungování komerční stanice neměla ani potuchy. Vysílání rozjeli za peníze amerického miliardáře Ronalda Laudera. Sny o intelektuální televizi berou rychle za své. Namísto slibovaných sociologických výzkumů a pořadů pro menšiny opanovaly obrazovku hollywoodské seriály a zprávy plné bouraček. Televize ovšem vydělávala a vydělává. V létě 1999 se Železnému podařilo odstřihnout amerického investora od ziskové televize. Český stát za to později zaplatil v arbitráži 10,5 miliardy korun na odškodném za neochránění investic.

Pád ovšem čekal i samotného otce zakladatele, Vladimíra Železného, kterého televize vynesla až do Senátu. Nadvládu v televizi Nova získala největší tuzemská finanční skupina PPF a Železný ve funkci skončil. Televize ovšem jede dál a ve sledovanosti nemilosrdně drtí své konkurenty.