Desítky osobností vyzvaly k tomu, aby lidé neplatili poplatky u lékaře

Foto: ČTK

Sociální demokraté David Rath a Bohuslav Sobotka, ale i herečka Táňa Fischerová, režisérka Věra Chytilová nebo bývalý ministr zahraničí Jiří Dientsbier vyzvali občany k tomu, aby neplatili poplatky u lékaře, dokud o nich nerozhodne Ústavní soud. Výzvu k občanské neposlušnosti podepsaly desítky osobností. Podle jejích signatářů poplatky odporují Listině základních práv a svobod, která zaručuje bezplatnou lékařskou péči. Více uslyšíte od Mileny Štráfeldové:

Informační tabule o způsobu placení regulačních poplatků v plzeňské nemocnici, foto: ČTK
30 korun za prohlídku u lékaře, 60 korun za den strávený v nemocnici nebo 90 korun za ošetření na noční pohotovosti - takové poplatky čekají české pacienty od Nového roku. Počítá s nimi zdravotnická reforma, kterou prosadila vláda Mirka Topolánka. Proti se postavila nejen opozice, která kvůli poplatkům podala stížnost k Ústavnímu soudu, ale i některá sdružení na ochranu pacientů. Nyní proti nim protestují i desítky osobností z politické, umělecké nebo akademické sféry. Zákon zavádějící poplatky prohlašují za "hanebný a protiústavní". Myslí si to i filozof Erazim Kohák. Cituje přitom českou ústavu:

"Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči. Konec citátu. Tam je myslím ten protimluv dost jasný."

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt ale považuje výzvu za pokryteckou. Její signatáři podle něj neberou v potaz to, že reforma nastavila poplatkům ve zdravotnictví finanční strop. Za celý rok by lidé neměli zaplatit víc než pět tisíc korun, přeplatek nad tuto částku jim pojišťovny vrátí.

"Kde byl pan filozof Kohák, kde byly ostatní ctihodné osobnosti za posledních několik let, kdy se soustavně zvyšovaly poplatky na léky? Že existují lidé, kteří dnes mají doplatky na léky deset i patnáct tisíc korun ročně, to také nikoho nezajímalo."

S výzvou "Neplaťte u lékaře" nesouhlasí ani premiér Mirek Topolánek.

"Názor opozičních poslanců a opozičních umělců je vždycky zajímavý, ale porušovat zákon nemůže nikdo."

Podobný postoj má i prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek. Navádět občany k tomu, aby nedodržovali zákon, je podle něj nepřípustné:

"Navíc tu výzvu podepsali někteří poslanci, kteří mají imunitu, a jim se nic nestane. Občan ale může být vystaven všelijakým dopadům, protože on imunitu nemá. A pokud by se nemocnice, zubní lékaři nebo někdo další rozhodli tyto poplatky na pacientovi vymáhat, platil by i s tím spojené výlohy. Můžou se vyšplhat až na třicet tisíc."

Tomáš Cikrt z ministerstva zdravotnictví ale připomíná, že akutní péči ve zdravotnictví dostane i ten, kdo nezaplatí. Zatím není jasné, kdy bude Ústavní soud o poplatcích jednat.