Do Bruselu přijela jako stážistka. Dnes šéfuje oddělení v paláci umění Bozar

Magdaléna Van den Broeck Lišková v jedné z nejvýznamnějších belgických kulturních institucí - paláci umění Bozar (Palais des beaux-arts de Bruxelles)

Do Bruselu přijela Magdaléna Van den Broeck Lišková v roce 2010 na stáž ještě jako studentka Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU). A už tady zůstala. Teď pracuje v jedné z nejvýznamnějších belgických kulturních institucí - v bruselském paláci umění Bozar.

Je šéfkou oddělení institucionálních vztahů, které se stará o veřejné finance, evropské a mezinárodní projekty, politické a vnější vztahy a kulturní advokacii. Právě v sálech Bozaru se konají ty nejvýznamnější výstavy, koncerty či promítání filmů. Bozar také tradičně pořádá kulturní program doprovázející jednotlivá předsednictví v Radě EU.

Za toho českého, v druhé polovině roku 2022, tady měli diváci možnost poznat významné české umělce a hudebníky a rovněž zhlédnout filmy Zátopek či Havel.

Vlámštinu stále doháním

"Během magisterského studia na JAMU jsem dorazila na desetiměsíční stáž do organizace ENCATC, což je síť institucí vzdělávacích v art managementu," popsala Magdaléna. Po třech měsících s ní byli natolik spokojeni, že jí nabídli práci.

Kontakt s Českem si stále udržuje: "Dálkově přednáším na Divadelní fakultě JAMU předmět Mezinárodní kulturní politika. Také tam působím ve správní radě Nadačního fondu Josefů K., který pomáhá mladým umělcům po studiu v prvních krocích při jejich profesionalizaci."

Pro bruselské centrum umění Bozar začala pracovat v roce 2018 a výběrové řízení nebylo vůbec jednoduché. "Bozar je federální instituce, takže by měl člověk ovládat francouzštinu i vlámštinu. Můj manžel je Vlám, ale vlámštinu stále doháním, francouzština a angličtina jsou pro mě přirozenější," dodala Magdaléna Van den Broeck Lišková.

Rodičovská dovolená je v Bruselu krátká

"V doktorském výzkumu jsem se zabývala kulturní diplomacií a mezinárodními kulturními vztahy. Moje současná pozice mi umožňuje toto zaměření realizovat v praxi. Bozar má specifickou pozici, protože v Belgii neexistuje federální ministerstvo kultury a kultura je záležitostí regionální, respektive je rozdělená podle jazykových společenství," vysvětlila Magdaléna.

V posledních pár měsících sledovala dění ve svém oddělení jen na dálku, v květnu se jí totiž narodila dcera. Vzhledem k tomu, že rodičovská dovolená je v Belgii jen velmi krátká, již od října opět nastoupila do práce. "Někdy je to honička, ale dcera naštěstí jesle miluje. Účast na večerních akcích ale už trochu omezuji," říká s úsměvem.

Čím si Brusel tak oblíbila, že se do něj vrátila a už zůstala? "Mám ráda to mezinárodní prostředí, člověk tady narazí každý den na spoustu zvláštních věcí. Brusel je velmi kosmopolitní, přitom ale celkem malý a kompaktní. Všude se dostanete na kole nebo veřejnou dopravou do půl hodinky," uzavřela Magdaléna Van den Broeck Lišková.

Autor: Zdeňka Kuchyňová | Zdroj: ČTK
klíčová slova:
spustit audio

Související